Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Безсмъртен: 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и писател Георги Заркин, убит в затвора от ДС |
![]() |
![]() |
ПАМЕТ - Чествания |
Написано от Христо Христов |
Понеделник, 03 Март 2025 13:39 |
Днес, 3 март 2025 г., се навършват 85 години от безсмъртния антикомунист Георги Заркин – журналист и писател, убит от Държавна сигурност в Пазарджишкия затвор през 1977 г. Сайтът desebg.com припомня неговото дело.
Син на убит без съд и присъда след 9 септември 1944 г. селянин Георги Заркин е роден на 3 март 1940 г. в с. Бели Искър, община Самоков. Баща му Атанас Заркин е един от убитите веднага след 9 септември 1944 г. десетина селяни от селото в полите на Рила планина. Както повечето жертви на БКП и Георги Заркин обаче е непознат на голяма част от българското общество, а богатото му затворническо творчество и тежка съдба не се изучават в учебниците по литература и история. Заркин успява да завърши задочно кинематография, но работи като зоотехник в Самоков, а по-късно успява да започне работа като фоторепортер в редакцията на в. „Земеделско знаме” в София.
През 1964 г. се запознава с комунистическия функционер Иван Тодоров – Горуня, който е един от организаторите на неуспешния опит за военен преврат срещу първия секретар на БКП Тодор Живков. Тайната организация е разкрита и обезвредена през 1965 г. от най-верните хора на Живков в Държавна сигурност още преди превратът да бъде задействан, а Горуня се самоубива при опит да бъде заловен жив.
за които е арестуван и осъден След разкриването на заговора Заркин отпечатва и разпространява в София и Врачанско позиви, призоваващи за въоръжена борба срещу комунистическата власт от името на несъществуваща революционна организация. Той е разкрит от Държавна сигурност, арестуван и осъден на 6 години затвор без да се признае за виновен, а присъдата го разделя със семейството си – съпруга и невръстен син. Лежи в Софийския и Старозагорския затвор. Отказва да работи в затвора, като не престава да твори в килията – творчеството му е едно от най-мащабните, създадено от затворници писатели в световен мащаб.
През 1970 г. Държавна сигурност му образува разработка в затвора под псевдонима „ПРОКЛЕТНИК“, но не успява да го пречупи, поради което Георги Заркин получава вътрешна присъда от 5 години (1969). Въпреки че излежава присъдите ДС няма намерение той да излезе на свобода и му инсценира втора вътрешна присъда през 1974 г., малко преди да бъде освободен. Разработката срещу него и указанията по нея се дават лично от зам.-министъра на вътрешните работи и един от най-доверените лица на Живков в МВР-ДС ген. Григор Шопов. В обвинителния акт е подчертано, че „Георги Заркин продължава да се изявява с вражеското си отношение към нашата власт, БКП и СССР“. В затворническата му характеристика е посочено, че „цялостното поведение на този затворник и вражеското му отношение към мероприятията на народната власт показват, че наложеното му наказание лишаване от свобода и престоят му в затвора не са изиграли още ролята си за неговото превъзпитание, което ще бъде много сложен и продължителен процес“.
Георги Заркин е прехвърлен в Пазарджишкия затвор, където на 7 август 1977 г. Държавна сигурност инсценира садистичен побой върху него, в резултат на който той почива. Погребан е набързо в гробището на Пазарджишкия затвор без да бъде извършена аутопсия. След 10 ноември 1989 г. прокуратурата образува следствие за убийства на редица политически затворници в Пазарджишкия затвор, един от които е Георги Заркин. Делото се води срещу бившия началник на затвора полк. Ангел Топкаров, който за кратко е арестуван, но така и не стига до съд.
След промените синът на Георги Заркин – Лъчезар Заркин – събира и издава голяма част от творчеството на баща си. През 2014 г. президентът Росен Плевнелиев удостоява посмъртно Георги Заркин с орден „За гражданска заслуга”. Вижте документалния филм, посветен на Георги Заркин от поредицата „Отворени досиета“ на БНТ (сценарист Христо Христов и режисьор Димитър Коцев – Шошо) – ТУК. |