Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Само на desebg.com: Как червената армия окупира Царство България |
ПАМЕТ - Чествания |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 08 Септември 2024 13:48 |
Сайтът desebg.com публикува подробен текст за подготовката и извършването на окупацията на Царство България от съветската армия, започнала на 8 септември 1944 г., след като три дни по-рано СССР обявява война на страната ни, която не е воювала срещу нея по време на Втората световна война. Текстът е на журналиста Христо Христов, който е ползвал различни военни източници.
Военните успехи на червената армия през първата половина на 1944 г. принуждават управляващите в България да търсят изход от положението на страната, която през 1941 г. се е присъединила към Тристранния пакт след заплаха от германска агресия. Москва поставя под натиск София, въпреки, че България е успяла да договори нейни войски да не воюват на Източния фронт. На 18 май 1944 г. съветското правителство връчва нота на България с искането тя незабавно да скъса съюза с Германия. Още същия ден правителството на Добри Божилов подава оставка, за да не даде категоричен отговор. Съставеният на 1 юни 1944 г. кабинет на Иван Багрянов има за задача да намери решение от задълбочаващата се криза. София се опитва да излезе от войната и започва контакти с британската и американската дипломация. На 12 август 1944 г. парламентарната опозиция и Отечественият фронт излизат с обща декларация за създаване на „ново конституционно правителство”. След натиск от страна на Москва и директивата на Георги Димитров Отечественият фронт се отказва от подписа си под декларацията. След успеха на Яшко-Кишиневската операция в края на август червената армия принуждава Румъния да капитулира и достига река Дунав. Черноморският военен флот и Военновъздушните сили на СССР имат господство в региона по море и въздух. 2-ри Украински фронт преследва германските войски през Румъния, една малка част от които отстъпват и преминават в България.
за окупацията на България Върховното командване на Съветския съюз замисля да се предприеме на територията на България настъпление, като за това се отдели цял фронт и се вземат мерки да се постигне изненада чрез бърза подготовка и светкавично осъществяване на операцията. В стратегията на СССР едно бързо нахлуване в България е възможност да се парират евентуални действия на Великобритания по откриване на фронт на Балканите, която с помощта на 23 турски съединения, дислоцирани в Източна Тракия, да окупира България, като по този начин да изпревари червената армия. На 22 август 1944 г. заместникът на върховния главнокомандващ маршал Георгий Жуков е извикан във Върховното главно командване, където получава задачата да разработи план за настъпление в България на 3-ти Украински фронт. В неговия състав влизат три войскови армии – 46-а, 57-а и 37-а; една въздушна армия – 17-а; два механизирани корпуса – 7-и и 4-и гвардейски. Общата численост на фронта възлиза на 258 000 души, 169 000 от които са стрелкови войски, разполагащи с над 6300 оръдия и минохвъргачки, 470 танка и самоходни артилерийски установки и с над 720 самолета. Настъплението е съобразено с числеността на българската армия, която тогава наброява над 288 000 души, а при мобилизация е могла да достигне до половин милион, както и с малобройното присъствие на германски войски – около 22 000 души. Щабът на 3-ти Украински фронт се разполага в гр. Черна вода, Румъния. На 29 август 1944 г. Върховното главно командване му поставя задача фронтът със стремителен марш да съсредоточи войските си на румъно-българската граница в Добруджа. Там първа достига 46-а армия. На 30 август това прави и от 57-а армия, а на 2 септември е дислоцирана и 37-а армия. Тя форсира река Дунав в долното й течение и като прекосява Северна Добруджа, се разполага на границата с България.
Вечерта на 4 септември планът за операцията е готов. Близката задача на фронта е да навлезе в България и да постави под контрол територията до линията Русе – Карнобат – Бургас. Отделено е специално внимание на завземането на градовете Варна и Бургас и на пленяването на германските кораби в двете пристанища. Крайната цел е овладяването на района на София и пълното окупиране на България. На 5 септември 1944 г. планът е утвърден от Върховното главно командване. Същият ден към 19 ч. съветското правителство с нота до българското правителство обявява война на Царство България. Това е формален повод за влизането на Червената армия в България. Предложението на българската страна за примирие не е прието.
Българската армия е предупредена да не оказва съпротива при евентуално влизане на съветски войски в страната. Още на 1 септември 1944 г. с бърза шифрограма №1143 военният министър в правителството на Иван Багрянов, което преди седмица е обявило България в положение на „ пълен неутралитет“, заповядва на началниците на 3-а Варненска и 4-а Плевенска армейска област, ако червената армия премине границата и навлезе в страната, българските военни части по възможност да не се намират в близост до пътищата, по които се движат съветските войски. Оставена без подкрепата на ОФ по нареждане от Москва, парламентарната опозиция съставя на 2 септември 1944 г. правителство на Народната и Демократическата партия и БЗНС начело с Константин Муравиев. Той предлага министерски постове на ОФ, но БРП (к) и нейните съюзници отказват, тъй като се подготвят за преврат. Новото правителство обявява възстановяването на гражданските права и свободи. То започва възстановяване на конституционния режим – разпуска се несвободно избраното Народно събрание, обявява се политическа амнистия, премахват се жандармерията и забраната върху политическите партии. Оповестено е прекратяването на войната с Англия и САЩ, а на 5 септември 1944 г. са прекратени дипломатическите отношения с Германия. На 6 септември 1944 г. с телефонограма №1173 министърът на войната съобщава на командирите на петте армии, на родовете войски, на 2-ри корпус и на други части, че предния ден Съветският съюз е обявил война на България и че правителството през нощта е поискало примирие, като е решило да не се оказва съпротива на Червената армия. Командирите на 3-а и 4-а армия получават заповеди да изтеглят армиите от дунавската и добруджанската граница и да се завърнат в мирновременните си гарнизони. Същия ден правителството в София решава да обяви война на Германия. Състоянието на война обаче започва от 18 ч. на 8 септември, за да се даде възможност на българските войски да се изтеглят от Югославия.
На 8 септември 1944 г. рано сутринта командващият фронта армейски генерал Феодор Толбухин издава заповед №0147 войските на 3-ти Украински фронт да преминат румъно-българската граница, да разгромят със стремителен удар срещнатия враг, да унищожат германските части в България и да установят контрол над територията ѝ. Фронтът настъпва в един ешелон, без артилерийска и авиационна подготовка. Предните отряди на общовойсковите армии преминават границата едновременно в 9 ч. на 8 септември. Над Североизточна България и в други райони на страната съветски самолети разпръскват обръщение на командващия 3-ти Украински фронт генерал Толбухин към българския народ. В него се казва: „Българи! Червената армия няма намерение да воюва с българския народ и неговата армия, тъй като тя счита българския народ за братски народ”. В обръщението се поставя искането германските войски в България да бъдат предадени на червената армия и да се даде възможност на съветските части да извадят потопените кораби на Вермахта. Това са условията, при които може да бъде прекратено състоянието на война и да се започнат преговори за примирие. От българска страна никъде не е срещната съпротива. Червената армия се придвижва без да води военни действия и да използва оръжие. Деснофланговата 46-а армия под командването на ген.-лейт. Иван Шлемин навлиза в България с 10-и и 37-и стрелкови корпус през най-западната част на добруджанската граница, а с 31-ви гвардейски стрелкови корпус форсира Дунав в района Силистра, Тутракан, Русе, подпомаган от Дунавската военна флотилия. Първа преодолява реката 4-а гвардейска стрелкова дивизия. Нейният авангард има задачата да заеме шосето за София близо до Русе, за да осигури прехвърлянето на основните сили. На 8 септември 46-а армия овладява Русе, Тутракан, Силистра и техните райони, а челният ѝ отряд достига Разград. Едновременно с 46-а армия и централната 57-а армия под командването на ген.-лейт. Николай Гаген преминава границата. Към 20 ч. същия ден предните сили на армията, начело на които е стрелкови батальон, достигат Шумен и се установяват на лагер край града. Лявофланговата 37-а армия с командващ ген.-лейт. Михаил Шарохин преминава границата и с предния си отряд настъпва в направление Добрич, Провадия, Дългопол. Първите части на армията достигат Добрич към 14 ч. на 8 септември и влизат в града.
По заповед на командващия фронта ген. Толбухин настъплението на войските се ускорява, за да се завземат колкото се може по-бързо пристанищните градове Варна и Бургас. На механизираните корпуси и на 5-а отделна механизирана бригада е заповядано да преминат в настъпление на 8-ми вместо на 9 септември, както е предвидено по плана. В изпълнение на тази заповед те започват настъплението към 11 ч. на 8 септември. Предният отряд на 4-и гвардейски механизиран корпус влиза във Варна към 16.30 ч., а останалите му сили към 21.30 ч. Около 17 ч. в морския град влиза и 5-а отделна мотострелкова бригада. При нахлуването на съветските войски във Варна командирът на Трета българска армия ген. Никола Христов е убит от комунистически терорист. Пристанището във Варна е блокирано от Черноморския военен флот. Около 18-19 ч. авиацията на флота стоварва десант от морски пехотинци южно от Варна, които заемат морското летище и вечерта влизат в пристанището. Малко по-късно три торпедни лодки извършват друг морски десант. През първият ден на операцията предните отряди на армиите преминават 65-80 км, а главните сили – 30-40 км. Съветските войски от 3-ти Украински фронт завземат без бой Североизточна България. Вечерта на 8 септември в 22.35 ч. Върховното главно командване уточнява задачите на фронта за следващия ден. Заповядано е да ускори настъплението на юг и да овладеят градовете Айтос и Бургас, както и да осигури пребазирането на корабите на Черноморския военен флот в Бургаското пристанище.
На 8 срещу 9 септември 1944 г. през нощта в София е извършен военен преврат, в резултат на който е съставено правителство на Отечествения фронт начело с Кимон Георгиев, в което влизат представители на нелегалната БКП. Едно от първите решения на Министерския съвет, взето на 9 септември с постановление №5, е да изпрати специална делегация в щаба на 3-и Украински фронт. Нейната задача е да осъществи връзка с Главното командване и да го помоли да се прекратят военните действия на червената армия в България, като се договори сътрудничеството с българската армия. В състава на делегацията влизат Димитър Ганев – член на ЦК на Българската работническа партия, проф. Димитър Михалчев – бивш пълномощен министър на България в Москва и двама представители на Щаба на войската. Командването на 17-а въздушна армия взима специални мерки, за да осигури пристигането на делегацията в щаба на фронта, който дотогава се намира в румънския град Черна вода. Делегацията е подпомагана от Георги Димитров от Москва, който държи постоянна връзка с командването на 3-и Украински фронт.
Рано сутринта на 9 септември 1944 г. главните сили на 83-а бригада морска пехота окончателно овладяват Варненското пристанище и пленяват изостаналите германски моряци. В града е установено съветско военно комендантство. След овладяването на Варна 4-и гвардейски механизиран корпус продължава придвижването си на юг и на 9 септември влиза в Бургас. След 4-и гвардейски механизиран корпус по маршрута Добрич – Варна – Бургас се движи 22-ра зенитна дивизия от резерва на Главното командване със задача да прикрива от евентуални въздушни нападения настъпващите войски, а също така градовете Варна и Бургас. В 10.30 ч. на 9 септември в Бургас е извършен въздушен десант от 80 души, които заемат летището и пристанището. Малко по-късно е стоварен и морски десант от 400 морски пехотинци. В града влиза и 364-и отделен батальон морска пехота. Същия ден продължава пребазирането на 17-а въздушна армия. Вечерта на 9 септември на бургаското летище кацат 70 двуместни изтребители със 140 души екипаж и 110 техници, а до 13 септември – 150 самолета с 300 души екипаж и общо 600 души личен състав. 46-а армия достига линията Русе – Исперих и съсредоточава основните си сили в района на Разград. Щабът на армията се разполага в Исперих. Частите на 57-а армия напредват към Шумен. Сутринта на 9 септември в града влизат танковете на 7-и механизиран корпус. Основните сили на корпуса се настаняват край Шумен. В него на следващия ден се нанася щабът на 57-а армия. Установено е съветско военно комендантство. Някои части на българската пехотна дивизия в Шумен са разоръжени. Няколко дни по-късно те получават оръжието си обратно. 16-та механизирана бригада от 57-а армия продължава към Карнобат, в който навлиза следобед на 9 септември. До района на Поморие, Бургас и Созопол достига 4-и гвардейски механизиран корпус. По-късно той е дислоциран в района на Ямбол. Държавният комитет на отбраната на СССР взима предвид молбата на правителството на ОФ и обстоятелството, че страната е обявила война на Германия и решава да прекрати състоянието на война с България. В резултат на това решение Върховното главно командване издава директива, с която нарежда 3-ти Украински фронт да прекрати военните действия в България от 23 ч. на 9 септември. От своя страна военният съвет на фронта издава съответната директива до армиите и корпусите за преустановяване на операцията в България. Планирана от 8 до 12 септември 1944 г. тя е извършена за 2 дни – на 8 и 9 септември. На 12 септември 1944 г., с указ на главнокомандващия Йосиф Сталин, командващия 3-ти Украински фронт ген. Толбухин е произведен в чин Маршал на Съветския Съюз.
На 11 септември 1944 г. щабът на 3-ти Украински фронт е преместен в с. Суворово край Варна. С директива от 10 септември 1944 г. Върховното главно командване прехвърля 46-а армия от 3-и Украински фронт във 2-ри Украински фронт. На 14 септември войските се съсредоточават в района на Русе, Никопол и Оряхово в състава на новия фронт. Към 2-ри Украински фронт са придадени също 7-и механизиран корпус и 7-а артилерийска дивизия. За да достигне София и да прикрие западното направление към нея, по заповед на Върховното главно командване се съставя оперативна група войски, в състава на които влизат 34-и стрелкови корпус от 57-а армия, 5-а отделна гвардейска мотострелкова бригада и 53-и мотоциклетен полк. Те пристигат в София на 15 септември. По-късно в оперативната група са включени 9-а изтребителна противотанкова артилерийска бригада, 96-а танкова бригада, 61-и гвардейски минохвъргачен и 384-и зенитноартелерийски полк. 4-и гвардейски механизиран корпус е предислоциран от района на Ямбол в района на Видин за участие в Белградската операция. Едновременно с това от 13 до 22 септември 17-а въздушна армия се пребазира на летищата около София, Пловдив и Лом. Към 16 септември на софийските летища са пребазирани 238-а изтребителна и 306-а щурмова авиационна дивизия и батальон за аеродрумно обслужване със 134 самолета, от които 130 щурмови „Ил-2”, а така също и 57 самолета от 244 бомбардировъчна дивизия. На 13 септември 1944 г. с директива №220213 Върховното главно командване заповядва на командващия 3-ти Украински фронт маршал Толбухин да изпрати като свой заместник в София ген.-полк. Сергей Бирюзов, който пристига веднага в българската столица. По-късно той оглавява Съюзната контролна комисия. Щабът на придвижилата се в района на Видин 57-а армия за участие в Белградска операция напуска Шумен на 20 септември. Към 30 септември в състав от два корпуса (шест стрелкови дивизии) армията заема рубежа Брусарци – Медковец – Враца – Мездра с готовност за действие в западно направление. Части от 37-а армия са дислоцирани в Южна България, за да се подсигурят от евентуално нападение от юг. Основните сили на 3-ти Украински франт напускат територията на България за участие в настъплението срещу Германия.
Подчиняване на българската армия на съветската армия На 16 септември 1944 г. командващият фронта маршал Толбухин отправя до министъра на войната Дамян Велчев писмо, с което предлага за по-доброто взаимодействие между съветските и българските войски българската армия да бъде подчинена в оперативно отношение на командващия 3-ти Украински фронт. На следващия ден правителството на ОФ разглежда това предложение и го приема. За кратко време е комплектувана 450 000 армия, която взима участие в заключителната фаза на Втората световна война на страната на антихитлеристките сили. България дава около 32 000 убити и десетки хиляди ранени. Стопанските загуби на страната възлизат на около 2/3 от националния доход на България през 1945 г. Правителството на ОФ очаква, че участието във войната ще се отрази положително на България и ще подобри външнополитическото й положение. На 28 октомври 1944 г. България сключва примирие с антихитлеристката коалиция. Мирният договор е подписан на 10 февруари 1947 г. в Париж, но България не получава статут на съвоюваща страна.
|