Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Пактът Молотов – Рибентроп: Когато Хитлер и Сталин се съюзиха да си поделят тайно Европа |
ПАМЕТ - Чествания |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 23 Август 2018 08:43 |
Страните по договора обещават да се въздържат от атака помежду си и да спазват неутралитет в случай, че някоя от тях стане обект на военни действия на трето лице или на трета страна. Договарят се за осигуряване на взаимен обмен на информация по въпроси, засягащи интересите на страните. Към споразумението обаче е приложен таен допълнителен протокол за определяне границите на областите от взаимен интерес в Източна Европа в случай на „териториално и политическо преразпределение”.
На практика пактът между Хитлер и Сталин подготвя Втората световна война, която започва с нападението на Полша през септември 1939 г. и поделянето ѝ между Москва и Берлин. Протоколът предвижда включването на Латвия, Естония, Финландия, източната част на „зони, принадлежащи на полската държава” и Бесарабия в съветската сфера на интереси, а Литва, Полша и на запад – в сферата на интересите на Германия. Договорът е подписан след период на охлаждане на политическите и икономическите съветско-германски отношения, причинени от появата на Адолф Хитлер на власт и участието на СССР във въоръжени конфликти, с които се различава от позицията на антихитлеристката коалиция срещу Германия и Италия в Испания и Япония в Далечния Изток. Договорът се превръща в политическа изненада за другите страни. Слуховете за съществуването на допълнително тайно споразумение идват малко след подписването на договора. Текстът на протокола е публикуван значително по-късно през 1948 г. на фотокопия, а през 1993 г. на новооткрити оригинали.
Втората световна война започва на 1 септември 1939 г., когато Германия напада Полша, а на 17 септември 1939 г. по силата на договора, на територията на Полша нахлуват и съветски войски. Териториалното разделяне на Полша между СССР и Германия завършва на 28 септември 1939 г. с подписването на Договора за приятелство и установяване на обща съветско-германска граница. На 30 ноември 1939 г. СССР напада Финландия. Война е изтощителна с много големи загуби за Червената армия. През март 1940 г., без да са постигнати целите за пълен контрол над Финландия съгласно договора, се откъсват значителни финландски територии в полза на Съветския съюз. През 1940 г. съветската армия, в разрез с предварителните договорености за сферите на влияние, навлиза в трите балтийските държави Литва, Латвия и Естония и те са присъединени към СССР. Бесарабия и Северна Буковина също са завладени и присъединени към Съветския съюз. След като Германия напада Съветския съюз на 22 юни 1941 г. споразумението, както и всички други съветско-германски договори, вече не са валидни.
|