| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Сердикийски епископ Борис Михаил: 9-ти септември не е само ден на скръб, но и на духовен урок – да помним, че злото винаги носи разрушение, а доброто – живот |
|
|
| Коментарно - Коментарно |
| Написано от Негово преосвещенство Сердикийски епископ Борис Михаил |
| Вторник, 09 Септември 2025 13:20 |
|
Сайтът desebg.com публикува словото на Негово преосвещенство Сердикийски епископ Борис Михаил, служещ в параклиса „На всички български мъченици“ край НДК, произнесено пред Мемориала на жертвите на комунистическия режим по повод 81-годишнината от черната дата 9 септември 1944 г., когато с преврат в условията на съветска окупация комунистическата партия влиза във властта и залива България с убийства, терор и репресии.
„В името на Отца и Сина и Светия Дух. Амин. Възлюбени в Господа братя и сестри, Събра ни днес болката на нашата национална памет и молитвата на Църквата Христова. Стоим пред този свят параклис, посветен на всички български мъченици, за да издигнем сърцата си към Бога и да възпоменем хиляди и хиляди наши сънародници, чиито животи бяха прекършени след черната дата 9 септември 1944 година. Изминаха вече 81 години от онзи ден, когато в България настъпи преврат и властта бе завзета от безбожен режим. Само за броени седмици и месеци след това започнаха масови убийства без съд и присъда. По различни оценки жертвите тогава са десетки хиляди – свещеници, учители, офицери, земеделци, търговци, обикновени хора – всеки, който не се е вписвал в новата идеология, всеки, който е носел вярата и честта си като знаме. Последвалият т.нар. „Народен съд“ осъди на смърт над 2700 души, а на затвор и тежки наказания – повече от 20 000. В затвори и лагери като „Белене“, „Скравена“, „Богданов дол“ и други гаснеха човешки съдби, хиляди бяха изселени, други – обявени за безследно изчезнали. Но, възлюбени, ние, Църквата, не сме тук, за да повтаряме само сухи исторически факти. Ние сме тук, за да ги осветим със светлината на Евангелието. Защото в основата на тази трагедия стои едно – отхвърлянето на Бога. Когато един народ се отвърне от Христос, когато позволи омразата да стане закон и насилието да бъде мярка за властта, тогава земята се напоява с кръв и сълзи. Господ обаче ни учи, че страданието на праведните не е напразно. Христос казва: „Не бойте се от ония, които убиват тялото, а душата не могат да убият“ (Мат. 10:28). И още: „Ако Мене гониха, и вас ще гонят“ (Йоан 15:20). Затова всички тези, които загинаха в онези години – убити, затворени, изтезавани заради вярата, заради честта и съвестта си – са духовни свидетели на истината. Те са част от небесната дружина на българските мъченици, която се моли днес за нас и за нашата земя. Нашият дълг е двоен: първо – да се молим за вечен покой на техните души, и второ – да не позволим тяхната жертва да бъде забравена. Защото народ без памет е народ без бъдеще. Ако забравим безименните гробове, лагерите, кървавите следи, тогава рискуваме да повторим същите грешки. Затова днес аз ви призовавам, възлюбени чеда в Господа: пазете вярата си, пазете свободата на съвестта си, пазете Христовата любов помежду си. Не позволявайте на омразата да разделя сърцата ви, защото „де е Духът Господен, там е свобода“ (2 Кор. 3:17). Нека възпоменанието за 9 септември не бъде само ден на скръб, но и ден на духовен урок. Да помним, че злото винаги носи разрушение, а доброто – живот; че омразата убива, а любовта съгражда; че без Бога няма бъдеще за народите. Нека Всемилостивият Господ упокои душите на всички пострадали и прости греховете им. Нека тяхната памет бъде вечна и тяхното свидетелство – живо в нашите сърца. А на нас Господ да даде мъдрост, вяра и единство, за да градим България като страна на мир, на правда и на Христова светлина. Вечна и блажена да бъде паметта на всички български мъченици!
|