Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Силата и целта на наказателното преследване на престъпленията срещу човечеството |
Коментарно - Коментарно |
Написано от Д-р Илхами Олсон, Университет в Лунд – Швеция |
Сряда, 18 Декември 2024 14:54 |
Сайтът desebg.com публикува доклада „Силата и целта на наказателното преследване на престъпленията срещу човечеството“ на Илхами Олсон, доктор по международно право, програмен консултант и изследовател в Института за човешки права Raoul Wallenberg, Университет в Лунд – Швеция. Той беше произнесен по време на конференцията „Жертвите помнят“ – 40 години от насилствената асимилация на турското малцинство от тоталитарния комунистически режим в България (декември 1984 г.), бивши лагеристи от лагера „Белене“ свидетелстват за престъплението на БКП и за липсата на правосъдие, проведена на 12 декември 2024 г. в Нов български университет.
на престъпленията срещу човечеството В моето експозе днес ще разгледам смисъла и важността на наказателното преследване на „престъпленията срещу човечеството“. Най-напред бих искал да дам кратко определение за този род престъпления и да обясня какви са разликите между наказателното преследване на извършителите и желанието за отмъщение/възмездие. Съгласно член 7 от Римския статут на Международния наказателен съд от 17 юли 1998 г. „престъпление срещу човечеството“ означава всяко от следните действия, когато са извършени като част от широко или систематично съзнателно нападение срещу гражданското население:
(ii) Те са извършени срещу цивилни граждани или (а) като част от целенасочена държавна политика от страна на тяхната държава, или (б) от организирани недържавни групи по волята или с подкрепата на тяхната държава, или (в) от организирани недържавни групи, когато тяхната държава има както капацитета да ги предотврати, така и знанието за тяхното възникване, но умишлено не ги предотвратява.
В случая с концентрационния лагер „Белене“ жертвите и семейството полагат огромни усилия, повече от 30 години, за да получат справедливост. В продължение на 30 години те водят съдебни дела срещу престъпниците. Но тук не става въпрос за търсене на отмъщение. Смисълът на съдебното преследване е постигането на справедливост, отговорност и изцеление, докато отмъщението е продиктувано от гняв и лично възмездие. Тук става въпрос за спазване на закона, за търсене на отговорност и за справедлив изход за жертвите. Тук не става въпрос за емоции, а за справедливост. Тези дела защитават правата на всеки човек и имат за цел да предотвратят бъдещи зверства. Те служат на цялото човечество, а не само на непосредствените жертви.
Защо наказателното преследване на престъпленията срещу човечеството има значима роля в обществото? Съдебното преследване на престъпленията срещу човечеството не е свързано само с наказване на виновните. По този начин ние заявяваме пред света, че подобни действия никога не са приемливи, оказваме подкрепа на жертвите и полагаме старания за това бъдещите поколения живеят в свят, който цени справедливостта и правата на човека. Това е стъпка към изграждането на един по-сигурен и по-справедлив свят за всички. Съдебното преследване на престъпленията срещу човечеството е свързано с правосъдието, отговорността и изграждането на по-добро бъдеще. Целта е да се постигне:
Тук става въпрос за:
Съдебните процеси официално документират случилото се, за да не бъде забравено от света. Това помага да се предотврати отричането или пренаписването на историята от хората. Бъдещите поколения ще знаят истината и ще могат да се поучат от нея; Целта е:
И накрая: тук става въпрос за следното:
Понякога е необходимо международно сътрудничество, така че извършителите да бъдат изправени пред правосъдието, например чрез Международния наказателен съд. Това показва, че държавите могат да се обединят, за да се справят с тези престъпления, и да дадат примери за справяне с други глобални предизвикателства. По принцип престъпленията срещу човечеството съществуват, за да се защитят основните права на човека, да се осигури справедливост за жертвите и да се утвърди споделената отговорност на всички нации за предотвратяване и реагиране на зверства, които застрашават цялото човечество.
Съгласно разпоредбите на Римския статут националните съдилища носят основната отговорност за разглеждане на престъпления срещу човечеството. Международният наказателен съд се намесва само като резервен вариант. Тази уредба се ръководи от принципа на „допълняемост“, който по същество означава, че Международният наказателен съд се включва само ако националните съдилища не могат или не искат да преследват тези престъпления – или ако не го правят по истински или справедлив начин. С други думи, в случая с престъпленията в лагера „Белене“ българските съдилища имат предимство по отношение на преследването на престъпленията срещу човечеството.
А дали не е „Забравената справедливост е отказана справедливост“ Ефективността на правосъдието е основен компонент на справедливия съдебен процес и на ефективните средства за защита. „Правото на справедлив съдебен процес“ и „ефективни правни средства за защита в разумен срок“ е регламентирано в редица международни декларации и конвенции. Например член 14 и член 16 от Международния пакт за граждански и политически права и член 6 от Европейската конвенция за правата на човека.
Защото „Забравеното правосъдие е отказано правосъдие“. България е парламентарна демокрация от 1990 г. насам.
Въпреки това 34 години демокрация и 18 години членство в ЕС не помогнаха на жертвите от „Белене“ да получат правосъдие. Да, националните съдилища имат предимство по отношение на преследването на престъпления срещу човечеството, а правомощията на международния съд са допълващи.
Заради понятието за национален „суверенитет“. Въпреки това, като се има предвид случаят „Белене“, може би трябва да имаме друг подход и да поставим жертвите в центъра вместо националния суверенитет. Навярно е време да помислим за подход, който да е насочен към жертвите. Ако демокрацията и дори 18-годишното членство в Европейския съюз, не са в състояние да осигурят справедливост за жертвите, както в случая с Белене, може би международните, а не националните съдилища трябва да имат предимство, когато става въпрос за преследване на престъпления срещу човечеството. В противен случай как можем да сме сигурни, че същите участници или други лица няма да извършат подобни престъпления срещу човечеството в бъдеще?
В края на моето експозе, искам да благодаря на тези хора и организации, както на жертвите, така и на адвокатите, журналистите и учените, които полагат героични усилия, така че жертвите от „Белене“ да получат заслужена справедливост. Техните усилия не целят да осигурят единствено справедливост за жертвите от „Белене“, но и да гарантират, че подобни престъпления срещу човечеството повече никога и никъде няма да се повторят.
|