Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Дано да си спомня, не забравя и почита |
![]() |
![]() |
Коментарно - Коментарно |
Написано от Христо Христов |
Вторник, 07 Декември 2021 16:07 |
Интересна информация излезе след избора на председател на 47-то Народно събрание. 34-годишният адвокат Никола Минчев от коалиция „Продължаваме промяната“, който беше избран на този пост, се оказа, че е от род, носещ белега на комунистическите репресии. Неговият прадядо Сирко Станчев е народен представител в 25-то Народно събрание (1940-1944) и един от 67-те депутати, осъдени на смърт без право на обжалване от „народния съд“ на 1 февруари 1945 г. Сирко Станчев е и един от 42-та депутати, които през 1943 г. подписват обръщението против изселването на българските евреи, инициирано от подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев. „Моят прадядо е бил депутат. Сирко Станчев е бил един от депутатите писали декларацията за спасяването на българските евреи. Бил е съден от Народния съд и е бил убит. Това е интересен факт от моето семейство, който бях сигурен, че ще излезе“, заяви Никола Минчев по БТВ след избора му за председател на новия парламент на 3 декември 2021 г. Похвално е, че младият юрист знае за тази жертва от своята фамилия. Още по-добре ще е, ако си я помни и не я забравя заедно с останалите жертви за комунистическата диктатура. Ще видим. 1 февруари – Денят за почит и признателност на жертвите на комунистическия режим наближава. През последните години именно председателите на предходните парламенти бяха тези, които отсрамваха българската държавност на най-високо ниво при различни събития, свързани с жертвите на червения терор, включително и на 1 февруари (президентът Румен Радев абдикира от ролята си на обединител и нито един път не ги почете и почти сигурно няма да го направи през следващите 5 години).
Сирко Станчев е роден на 8 февруари 1893 г. в гр. Ловеч. Постъпва кадет във Военното на Н. В. Училище, което завършва на 2 август 1912 г. с 32-рия випуск, наречен „Царски“, защото в него е зачислен престолонаследника княз Борис. Като командир на рота от 34-ти пехотен троянски полк взема участие в Балканската (1912 – 1913), Междусъюзническата (1913) и Първата световна война (1915 – 1918). Ранен е по време на сраженията при Одрин (1913). Награден с орден „За храброст“. На 6 април 1918 г. Сирко Станчев е назначен за командир на охранителната рота в Чамкория, като преди това е бил ротен командир в ШЗО.
След края на Първата световна война е назначен за адютант на Н.В. Цар Борис III. Тази длъжност заема продължително време. Завършва генералщабна академия. От 1924 г. служи една година в Генералния щаб на Българската армия. От 1927 г. е в щаба на 1-ви пехотен софийски полк. През март 1928 г., с военно звание подполковник, напуска служба по собствено желание. Сирко Станчев създава семейство със солунчанката Василка Шавкулова, дъщеря на търговеца Никола Шавкулов.
Започва да се занимава с търговия и обществена дейност в София. Успешно завършва специалностите „Търговия“ и „Дипломация“ в Свободния университет в София (днес УНСС). След преврата на 19 май 1934 г., като близък на двореца е интерниран от правителството на Кимон Георгиев в гр. Даръ-дере (дн. Златоград).
През 1938 г. е избран за народен представител в 24-то обикновено Народно събрание от Златоград. Представлява града и в следващото 25-то обикновено Народно събрание. В него подписва обръщението на четиридесет и двама народни представители против изселването на българските евреи, инициирано от подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев.
След 9 септември 1944 г. Сирко Станчев е осъден от Втори състав на „народния съд“ на смърт и екзекутиран. След краха на комунистическата тоталитарна система с решение № 243 от месец април 1996 г. Върховният съд на Република България отменя по реда на надзора като незаконосъобразни смъртните присъди срещу депутатите от 25-то Народно събрание, включително и тази срещу Сирко Станчев.
жертви на режима на БКП Никола Минчев е вторият председател на българския парламент след 1989 г., който е потомък на жертва на комунистическия режим. Първият е Стефан Савов, председател на 36-то Народно събрание в периода ноември 1991 г. – декември 1992 г., принуден да подаде оставка под натиска на ДПС и председателя му Ахмед Доган по време на комплота срещу първото управление на СДС с премиер Филип Димитров. Бащата на Стефан Савов е индустриалецът и общественик Димитър Савов, министър на финансите в правителството на Иван Багрянов (1944). Перди това е депутат в 24-то Народно събрание. След деветосептемврийския преврат Димитър Савов е осъден от „народния съд“ на 15 години затвор. През 1946 г. е освободен за кратко. През 1947 г. е интерниран в Горни Дъбник. През 1951 г. е въдворен в концлагера „Белене“, където умира.
|