Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
БСП застана зад „народния съд”, дирижиран от Москва, но мълчи за БКП, подкрепила съюза между Хитлер и Сталин |
Коментарно - Коментарно |
Написано от Христо Христов |
Сряда, 14 Февруари 2018 10:12 |
То е адресирано до премиера Бойко Борисов, а поводът е несъгласието на социалистите с провеждането на т. нар. Луков марш в София в чест на убития от терористична група на БКП през 1943 г. ген. Христо Луков, министър на войната (1935-1938) и ръководител на Съюза на българските национални легиони (1942-1943). По този начин БСП, която продължава да чества Деветосептемврийския преврат от 1944 г., поставил началото на отделянето на България от Европа за близо половин век и превръщането ѝ в тоталитарна комунистическа държава от съветски тип, показа, че не само оправдава т. нар. народен съд, но и застава зад действията на най-жестокото политическото правосъдие, изтребило политическия, военния и интелектуален елит на българската нация преди 73 години. След като това стана новина и социалните мрежи бяха залети от гневни коментари, от БСП осъзнаха гафа си и тихомълком премахнаха изречението за "народния съд" в писмото си, видно от редактираната му версия, публикувана на сайта на партията.
„Народният съд” е проведен в условията на съветска окупация и в противоречие с тогава действащата Търновска конституция. Директивите за това как трябва да действа „народния съд” са давани лично от Георги Димитров, който по това време е съветски гражданин и ръководил на Международния отдел на ЦК на Всесъюзната комунистическа партия (болшевики). В края на декември 1944 г. и началото на януари 1945 г. в серия от специални телеграми от Москва на руски език той указва на Българската работническа партия (комунисти) в София
„Никой не трябва да бъде оправдан! И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля“, са част от заповедите на Георги Димитров. Висшите ръководители на компартията в София, с които той води постоянна връзка по този въпрос, са Трайчо Костов и Вълко Червенков.
По-голямата част от съдиите по „народния съд” се избират от Отечествения фронт, а останалите, включително председателите на съдебните съставите – от министъра на правосъдието Минчо Нейчев, тоест от политически орган или от изпълнителната власт, като няма изискване за образователен ценз, включително и юридически. Обвинителите и главният обвинител са назначени от правителството на ОФ. Регентите, премиерите, някои министри и висши военни са арестувани и предадени на съветския НКВД, който ги откарва в Москва, където са разпитани и върнати в България непосредствено преди началото на съдебния процес на Първи върховен състав.
„Народеният съд” издава общо 9550 присъди в 135 съдебни процеса. На смърт са осъдени общо 2730 души, а 305 получават доживотен затвор. Около 200 души от осъдените на смърт са избити още преди провеждането на съдебните процеси. За сравнение на Нюрнбергските процеси, водени през 1945 г. срещу ръководители на нацисткия режим в Германия и лица, свързани с тях са издадени 12 смъртни присъди. Освен най-големия брой смъртни присъди комунистическия „народен съд” обявява конфискуването над 200 предприятия, както и огромен брой недвижими имоти и вещи. Изселени са 4325 семейства на близки на осъдени, като броят на членовете им възлиза на близо 12 000 души. В техните жилища се настаняват комунистически функционери, партизани или ръководни фигури от МВР-ДС. Стотици жертви на комунистическия режим, убити без съд и присъда в резултат на масовия „революционен терор” в първите два месеца след 9 септември 1944 г., всъщност впоследствие са осъдени от т. нар. народен съд, нещо което противоречи на всякакво елементарно разбиране за право. На 1 февруари 1945 г. е извършено най-масовото изпълнение на смъртни присъди в историята на България, като министрите, регентите, висшите военни, царски съветници и депутати са разстреляни и заровени в общ обща яма край Софийските гробища.
През 1996 г. Върховният съд на република България отмени присъдите на „народния съд” в двамата му главни състава – Първи и Втори, осъдили министрите, регентите, висшите военни и депутатите, като прие, че издадените присъди през 1945 г. са издадени след редица процесуални нарушения. Освен тях различни по искане на редица засегнати страни Върховният съд отмени по реда на надзора като незаконно съобразни и редица други присъди, издадени от „народния съд”.
Освен всичко друго БСП, както БКП, продължава да внушава на обществото, че в България преди 9 септември 1944 г. е съществувало фашистко управление. Нито една управляваща политическа партия или мнозинство, както и монархическата институция в Царство България не са управлявали с фашистка програма, както това прави в Италия социалистът Бенито Мусолини или националсоциалистическа, както Хитлер в Германия. Клеймото „фашисти” обаче е удобно за комунистическият режим, който масовото го използва и лепва на хиляди българи, противници на съветизацията на България след 9 септември 1944 г.
БСП обаче 28 години гузно мълчи за факта, че нейният предшественик БКП не само не е протестирала, но на практика е подкрепяла съюза, скрепен между Хитлер и Сталин с Пакта Молотов-Рибентроп през август 1939 г., просъществувал до юни 1941 г., когато Германия напада СССР. БКП прави това в качеството си на секция на контролирания от Кремъл Коминтерн, тоест на небългарска партия, приела програмата на болшевиките. С тайния протокол на Пакта Молотов-Рибентроп на практика Хитлер и Сталин си разпределят зоните на влияние и поставят началото на Втората световна война. |