Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
Смъртна заплаха за основателя на desebg.com и семейството му |
Коментарно - Коментарно |
Написано от Държавна сигурност.com |
Сряда, 17 Април 2013 09:22 |
Това не е единственият опит за сплашване на журналиста, но е първият, директно насочен срещу семейството му. За това, че заплахата е свързана с дейността му като журналист, посветил разследванията си на различни престъпления на комунизма и Държавна сигурност, говори фактът, че анонимната заплаха е отправена върху къс хартия от негово интервю под заглавие "Пагубно е безразличието към близкото минало" от 2011 г. за сп. „Диалог” на Даниела Горчева в Холандия, разпространяващо се и в България. Тогава интервюто е препечатано от „Медиапул”. Доказателственият материал от анонимката, придружен с други снимки и подробности за смъртната заплаха, журналистът вече е предал в сигнала си до съответните служби в МВР. Копие от сигнала е изпратен и до министъра на вътрешните работи.
„Позволявам си да дам гласност на случая, тъй като заплахите срещу мен в последните месеци ескалират и вече са насочени пряко срещу моето семейството. Смятам, че публичността е част от механизма, чрез който мога да защитя себе си и семейството си”, заяви Христо Христов. „Намирам за недопустимо в XXI век в страна на Европейския съюз да се използват методите на бившата Държавна сигурност за сплашване на журналисти. Подобни заплахи са грубо нарушаване на свободата на словото в България и целят да го спрат или ограничат. Очевидно има лица, които 24 години след края на комунизма, не желаят в медиите да се излагат факти и подробности за комунистическия режим. А също така и да се разкриват онези тайни връзки и зависимости, които стават явни след обявяването на сътрудниците на комунистическите тайни служби от комисията по досиетата. Публичното осветяване на тяхното минало и обществената нетърпимост към това, такива хора да заемат ръководни постовете в държавата и обществото, има сериозни противници и се правят всякакви опити за заглушаване на медийната среда по тези въпроси. Заплахите срещу журналисти са част от тези опити. Наясно съм, че сайтът desebg.com засяга много интереси в тази посока и тъй като съм независим журналист единственият начин да ми се влияе е да бъда заплашен чрез семейството ми”, допълни Христов.
От началото на 2013 г. това е третият опит за натиск и сплашване срещу основателя на desebg.com. На връх Нова година беше направен опит за хакване на сайта. Тогава целта е сайтът и авторът му да бъдат компрометирани, като публикациите на платформата и найния основен адрес бъдат заразени с вирус, насочващ линковете към сайт с порнографско съдържание.
През март 2013 г. (ден преди на обявяването на първото решение на комисията по досиетата на 13 март т.г. на лица по отменения параграф 12 от закона за досиетата) върху автомобила на семейството на Христо Христов е извършена умишлена механична интервенция, целяща повреждането му, за което той е сигнализирал полицията.
Засилените атаки срещу журналиста и сайта desebg.com съвпадат по време с последното му разследване за кражбата на Паисиевата история от ДС, което през декември 2012 г. беше издадено в книга „Операция МАРАТОН” и части от която се публикуват на сайта. За опитите да се наложи цензура върху разгласяването на разследването му говори фактът, че тиражен седмичник, който препечатва част от разследванията на desebg.com, сприра публикуването точно на това разследване. От ноември 2012 г. насам в множество публикации на сайта, както и при участията си в различни медии Христов заема активна гражданска позиция за необходимостта от разширяване на закона за досиетата, станало факт през декември 2012 г. Също така той обосновава необходимостта от отпадането на параграф 12 от закон, закрилящ щатни сътрудници на комунистическите служби на ръководни постове в двете съвременни разузнавателни служби на България. На сайта са публикувани онлайн досиетата на президента Георги Първанов, на доскорошния лидер на ДПС Ахмед Доган, както и досиетата на над 30 посланици, сътрудници на ДС и разузнавателните органи на БНА, заемащи действащи постове към момента на огласяване на тяхната принадлежност от комисията по досиетата през декември 2010 г.
През лятото на 2006 г., когато тогавашният министър на вътрешните работи Румен Петков изважда незаконно досиетата на група журналисти, публичните изяви срещу действията на министъра на Христо Христов – по това време журналист във в. „Дневник” – довеждат до нова заплаха. Той е предупреден, че ще бъде взривен, ако не прекрати участията си в медиите. Анонимната заплаха за взривяване е предадена по домашния телефон на съсед на журналиста. В периода 1999-2001 г., когато Христов работи върху своето разследване за убийството на Георги Марков, публикувано по-късно в книгата „Убийте Скитник”, квартирите, в които тогава живее, са разбити и ограбвани три пъти. Въпреки постоянния психологически тормоз и заплахи Христо Христов не се поддава на тях и през следващите години издава общо осем документални книги, посветени на престъпленията на БКП и ДС. Разследванията му носят множество журналистически награди и някои от тях са цитирани от световни медии като сп. „Икономист”, Ройтерс, Асошиейтед прес и др. Автор е на стотици статии във вестниците „Демокрация” и „Дневник”, а в началото на 2011 г. основава сайта desebg.com, в който всекидневно публикува и системно излага факти и документи, свързани с истинската дейност на бившите комунистически тайни служби и тяхното влияние във властта и общество днес. |