| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| „Веднага уволнете офицерите и ги заменете с наши партизани“ |
|
|
| Документи - Други |
| Написано от Христо Христов |
| Събота, 31 Януари 2026 22:33 |
|
Управляващото правителство на Отечествения фронт през есента на 1944 г. е било затрупано с декларации и телеграми, настояващи за съдене на българското офицерство от сформирания по това време т. нар. народен съд. В архивите на Държавна сигурност са запазени множество такива документи, един от които desebg.com публикува онлайн. Той представлява резолюция на комитета на Отечествения фронт при Стреврешка община на Еленска околия, приета на заседание на 10 декември 1944 г. С нея се настоява за незабавно уволнение на офицери, останали на служба след 9 септември 1944 г. Те е трябвало „веднага да бъдат заменени с истински наши доблестни партизани“. По това време вече е отменено постановлението на Министерския съвет, прието след включване на България в заключителната фаза на Втората световна война, с което е прието, че на военните, за които има съмнения, че са участвали в престъпления преди 9 септември 1944 г., е позволено да се включат във фронта. След отмяната на това постановление под натиска на Българската работническа партия (комунисти) в армията започва поголовна чистка на офицерския състав. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и офицерите от БНА 1944-1960”, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.
|