Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Да те „подготвят” за „народния съд” в Съветския съюз |
![]() |
![]() |
Документи - Други |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 06 Март 2014 13:14 |
От документа става ясно, че всичките 11 политически лица и военни са били откарани в СССР, където в продължение на повече от три месеца са им проведени разпити и следствие. След това, в началото на януари 1945 г. те са предадени в София на българските власти (на министъра на вътрешните работи Антон Югов). След по-малко от месец по-голямата част от тях са осъдени на смърт от т. нар. Народен съд, а смъртните присъди са изпълнени. 11-те задържани и отведени в СССР души са:
Княз Кирил, Богдан Филов, ген. Никола Михов, Добри Божилов, Петър Габровски, Димитър Василев, Димитър Шишманов, Първан Драганов и ген. Константин Лукаш са осъдени на смърт от „народния съд” и убити на 1 срещу 2 февруари 1945 г. Изключение прави ген. Лукаш, чиято смъртна присъда е изпълнена на 15 март 1945 г. От 11-те души, задържани в Москва, е оправдан единствено ген. Никола Хаджипетков (в документа на руски език е посочен като Хаджи Петков, бел. ред.). През август 1941 г. той излиза в запас по собствено желание, тъй като не приема приобщаването на България към Тристранния пакт. Освободен е от „народния съд” на 15 април 1945 г. Умира през 1949 г. Бившият премиер Константин Муравиев е осъден от „народния съд” на доживотен затвор. Освободен е през 1955 г., но през 1956 г. отново е арестуван и изпратен в концлагера Белене. Остава там до 1961 г. Почива през 1965 г. в София. Откарването на тази група висши представители на държавното управление до 9-септемврийския преврат в Съветския съюз и престоя им там е малко известен факт. Нито едно българско правителство след промените не е поставило пред Русия въпроса за изясняване. И до днес руската страна държи като трофейни оригиналите на важни български архиви, задигнати от съветската армия при окупацията на България от войските на Трети Украински фронт през есента на 1944 г. Едва преди няколко години под силен обществен натиск българското правителство по време на тройната коалиция направи постъпки за получаването на копия от тези откраднати архиви. Документът е включен в сборника на комисията по досиетата „Държавна сигурност и промените в България септември 1944 – декември 1947 г.”, 2011 г.
|