|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Петък, 27 Март 2026 22:25 |
|
Сподели 
Комунистическата Държавна сигурност се е съобразила изцяло с препоръките на съветския КГБ за дейността на разузнаването зад граница още при установяване на контактите между разузнавателните структури на репресивния апарат на БКП и Комитета за Държавна сигурност на СССР.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява доклад от Христо Боев, зам.-директор на дирекция Държавна сигурност относно: Преговорите между нашата и съветската делегация за установяване на контакт между външно-политическото разузнаване на НРБ и съветското външно-политическо-разузнаване.
Документът е от 1950 г. и разкрива резултатите от визитата на делегацията на ДС в СССР.
Делегацията на комунистическата Държавна сигурност се е водила от тогавашния зам.-директор на дирекция ДС Христо Боев. Той е работил като съветски нелегал Главното разузнавателно управление на Червената армия от 1921 г. е сочен за създател на нелегална разузнавателна мрежа на съветското военно разузнаване в България.
|
|
продължава>
|
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Понеделник, 16 Март 2026 15:42 |
|
Сподели 
Известен факт е, че по време на комунистическия режим на границата са убивани хора, които са правили опити да достигнат до свободата чрез бягства.
Особено валидно за това е убийствата на чужди граждани от тогавашните страни от Източния блок, които са идвали по облекчен режим в страната като туристи, мислейки, че оттук по-лесно могат да избягат на Запад.
Няма точна статистика колко чужди граждани от съветския лагер са убити по българските граждани, но desebg.com публикува онлайн документ, който хвърля представа за броя на убитите в периода 1973-1977 г.
Той представлява таблица за броя на опитите за нарушаване на границата на НРБ от граждани от социалистически страни, считано от 1973 г. до септември 1977 г. включително, по гранични отряди, държави и прочие.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Четвъртък, 12 Март 2026 19:07 |
|
Сподели

Шесто управление на Държавна сигурност за борба срещу идеологическата диверсия е използвало нещатни служители срещу заплащане, за да изпълняват задачи в Комитета за радио и телевизия и Българската академия на науките.
Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието на работата на нещатните служители, използвани от отдел I на Шесто управление на ДС.
Документът е от 1971 г. и разкрива как е работил отделът в идеологическото управление на ДС, натоварен с наблюдението и разработването на художествената и научно-техническа интелигенция в страната.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Събота, 28 Февруари 2026 08:32 |
|
Сподели 
В края на 50-те години на ХХ век болницата на МВР в София е поискала да бъде издадена изрична заповед за лечението на концлагеристи от концлагера „Белене“ в здравното заведение към силовото министерство, но тогавашният зам.-министър на вътрешните работи и дясна ръка на Тодор Живков – ген. Мирчо Спасов се е разпоредил, че не е необходимо лагеристите да бъдат лекувани в столицата.
Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, която desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна докладна записка относно: Лекуване на въдворени в болницата на МВР в София.
Документът е от 30 януари 1959 г. и е на началника на отделение „Въдворяване и изселване“ в МВР-ДС.
|
|
продължава>
|
|
Документи -
МВР
|
|
Написано от Христо Христов
|
|
Петък, 27 Февруари 2026 18:38 |
|
Сподели 
Селските бунтове в началото на 50-те години на ХХ век в НРБ са израз срещу насилственото отнемане на земята и са придружени с отказ от новосъздадените трудовокооперативни земеделски стопанства (ТКЗС) от съветски тип, както и с обратното взимане на предадените в стопанствата животни.
Това разкриват множество документи в архивите на Държавна сигурност, един от които desebg.com публикува онлайн.
Той представлява строго секретна справка относно: Състоянието по разграбването в някои ТКЗС в Пловдивски и Врачански окръзи.
|
|
продължава>
|
|
|
|
|
<< Начало < Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следваща > Край >>
|
|
Страница 4 от 239 |