|
Половината от лагеристите в „Белене“ били земеделци ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 07 Януари 2025 16:26

alt

 

През 1952 г. половината от въдворените без съд и присъда в концлагера „Белене“ са били представители на земеделския опозиционен БЗНС „Никола Петков“.

Това показва документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретен доклад относно: Намиращите се в ТВО лица, причините на въдворяването и по подборката на материалите за комисията.

Документът е от юли 1952 г. и е изготвен от тогавашният помощник министър на вътрешните работи ген. Димитър Капитанов.

Строго секретният доклад разкрива, че само през 1951 г. в „Белене“ са въдворени 1968 души.

От направената разбивка се вижда, че 977 лица в „Белене“ през 1952 г. са „отговорни и активни николапетковисти и лулчевисти, членове на върховно и окръжни ръководства, председатели на околийски ръководства, „народни“ представители и други“.

Далеч след тях, на второ място са бивши полицейски служители – 311 души. Интересното е, че ДС е твърдяла, че част от тях са въдворени за убийства и изтезания, но няма обяснение, защото вместо в лагер те не са били разследвани и изправени пред съд, за да бъдат осъдени.

Известна практика на комунистическият режим е да приписва на едро обвинения на неудобни хора, за да държи незаконно в изолация.

Показателно е, че на трето място по брой на въдворени лица се нареждат хора, определени от тоталитарната диктатура на БКП като „разпространители на вражески слухове и вражеска пропаганда, разпространяване на анонимки и други разни“ – 254 души.

Непосредствено много близко след тях са хората, свързани със съпротивителното горянско движение в България, квалифицирани от комунистическия режим като „бандити, ятаци и помагачи на бандити“ – 254 души.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и лагерът „Белене“, издание на Комисията по досиетата, 2023 г.


alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов