|
Как след смъртта на Сталин БКП излъга, че няма да отваря повече „Белене“ ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Неделя, 13 Октомври 2024 21:57

alt

 

След смъртта на съветският диктатор и масов убиец Сталин комунистическата върхушка в България е записала черно на бяло, че закрива лагера „Белене“ на дунавския остров Персин и няма да се извършва повече въдворяване.

Това разкриват документи от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com.

Те представляват препис от протокол №135 на Политбюро на ЦК на БКП от 5 март 1953 г., с който се приеме да се закрие „единственото в страната трудово-възпитателно общежитие „Белене“, в което са изпращани лица за контрареволюционна дейност“.

Потвърдено е освобождаването на 853-ма въдворени лагеристи, станало през август същата година.

Наредено е пускането на свобода на други 584 лагеристи, задържани по политически причини. Разпоредено е разследването на 475 души и изпращането им на съд.

Дадена е заповед за закриването на множество комунистически затвори, сред които в Благоевград, Гоце Делчев, Кюстендил, Видин, Търново, Разград, Силистра, Кърджали, Русе и Коларовград (Шумен).

Датата на протокола съвпада със смъртта на съветският диктатор и масов убиец Йосиф Висарионович Сталин.

След смъртта му в СССР режимът е омекотен и от съветската лагерна система ГУЛАГ са освободени над 1 млн. лагеристи. В България това продължава до края на 1953 г.

В последващ документ на МВР – строго поверителна заповед на министъра на вътрешните работи относно: Разкриване на някои затвори, ТВО и уреждане положението на разселените лица, подписана от министъра на вътрешните работи ген. Георги Цанков от 19 септември 1953 г. е разпоредено „да се закрие единственото в страната трудово-възпитателно общежитие в с. Белене. В бъдеще въдворяване, както бе практиката досега, няма да се извършва“.

Това нареждане обаче си остава само лист хартия и една от големите комунистически лъже, защото само 3 години по-късно „Белене“ е отворено отново“ – малко след началото на Унгарското народно въстание, когато комунистическата върхушка в София се страхува събитията от Унгария да не се прехвърлят в България.

„Белене“ е закрит отново през лятото на 1959 г., но в края на декември 1984 г. концлагерът е отворен за трети път след началото на насилствената смяна на имената на българските граждани от турски произход в страната.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и лагерът „Белене“, издание на Комисията по досиетата, 2023 г.

 

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов