|
През лятото на 1989 г. МВР-ДС умува: Как да бъдат възпирани хора да си намират работа в чужбина ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Вторник, 10 Септември 2024 17:31

alt

 

През есента на 1989 г., малко преди тоталитарният комунистически режим да рухне, в МВР-ДС е спусната задача от тогавашния министър на вътрешните работи Георги Танев репресивният апарат на БКП да предприеме мерки за възпиране на гражданите да търсят работа в чужбина.

Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява окръжно на министъра на вътрешните работи Георги Танев до началниците на централните оперативни поделения, Софийско градско [управление] и областните управления на МВР.

Документът е от 28 юли 1989 г. и съдържа указания как органите на МВР-ДС да действат по възпиране на гражданите да търсят и заминават на работа в чужбина.

Указанията са вследствие на приетите по това време изменения в Закона за задграничните паспорти, според които от 1 септември 1989 г. се разширява възможността за пътуване на български граждани в чужбина.

Както е известно по времето на тоталитарното управление на БКП свободно пътуване зад границата не съществува, напротив – комунистическият режим налага тежки ограничения и разрешенията се дават след щателни проверки от МВР-ДС.

Министър Танев подчертава, че след влизането в сила на поправките в Закона за задграничните паспорти се очаква наред с обикновените туристически пътувания да се увеличат и опитите на граждани за временно или постоянно установява в западните капиталистически страни.

С цел да не се допусне увреждане на икономическите и политическите интереси на режима, министърът се разпорежда за предприемането на редица мерки.

В това чисто влиза МВР-ДС да придобива информация за намеренията и приготовления на български граждани, особено изтъкнати учени и специалисти на напуснат НРБ и да се устроят на работа в други страни.

Министър Танев нарежда да се обърне внимание на териториален и обектов признак на редица категории, а именно:

  • научно-техническа интелигенция в предприятия, висши учебни заведения и научни институти;
  • завършилите висше образование и по-дългосрочни специализации в западни страни и поддържани трайни връзки със западни научни и други институции и организации;
  • утвърдени и перспективни млади учени и технически кадри;
  • медицински кадри и технически персонал;
  • изтъквани и талантливи представители на художествено-творческата интелигенция;
  • студенти, завършващи специалности, нужни на „народното стопанство“;
  • утвърдени спортисти и спортно-педагогически кадри и др.

Наредено е да се изготвят планове за активизиране на агентурно-оперативната дейност в тази насока, както и други мерки.

Документът е включен в сборника Държавна сигурност и краят на тоталитаризма”, издание на Комисията по досиетата, 2011 г.

 

alt

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов