Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Сагата с дипломатите -- Образование: комунизъм |
Държава-лагер: По 40 души средно на ден напускали и влизали в НРБ през 1950 г. |
![]() |
![]() |
Документи - МВР |
Написано от Христо Христов |
Петък, 26 Юли 2019 20:33 |
Това разкрива строго поверителна докладна записка на МВР-ДС относно: Излизането на български граждани зад граница и влизането на чужди граждани в страната. Той е от края на 1950 г. и е адресиран до Политбюро на ЦК на БКП, а desebg.com го публикува онлайн. Младите хора в България, например, не знаят, че по времето на социализма свободното пътуване зад граница е невъзможно. Особено на Запад. Процедурата е изключително тежка и се състои от проверка на намеренията, произхода, отношението към комунистическата власт и нейните мероприятия. Често за издаването на съответната виза Държавна сигурност е предлагала съответните хора да станат нейни сътрудници. В противен случай молбите им за пътуване не са одобрявани. Гражданите, които са имали роднини бегълци на Запад или родът им е „засегнат от мероприятията на народната власт” изобщо не са могли да напускат страната. В документа на МВР-ДС се съдържа статистика за пътуващите зад граница и влизащите в нея за посочената 1950 г.. Общият брой на подадените молби за издаване на нови паспорти за пътуване в чужбина за 1950 г. е бил 5107. По оценката на МВР-ДС това е определено като „все още от нашата страна излизат голям брой български граждани”. Статистиката на репресивния апарат на БКП показва и какви са били молбите на тези малко на 5000 граждани:
„Средно на ден за този период от време се падат около 40 преминавания на границата от български и чужди граници”, се посочва в справката. В нея е посочен, че разрешенията за напускане и влизане в страната са се давали от МВР. От началото на 1950 г. е създадена комисия при ЦК на БКП, която е трябвало да дава разрешенията, но се е забавила организацията. Предложено е този въпрос изцяло да бъде от компетенциите на ЦК. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – войникът на партията”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.
|