| Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
| Как в едно шуменско село масово са напуснали ТКЗС |
|
|
| Документи - МВР |
| Написано от Христо Христов |
| Събота, 19 Август 2017 18:23 |
|
Това разкриват архиви документи на Държавна сигурност, един от които desebg.com публикува онлайн. Той представлява специално съобщение, подписано от помощник-министър на вътрешните работи (зам.-министър, б.а.), относно: масово подаване на заявление за напускане на ТКЗС в село Овчарово, Коларовградско (Шуменско, б.а.). В него се описва масовото напускане на ТКЗС в шуменското село (днес то е в област Добрич, б.а.) в края на 1950 г. Посочено е, че само за два дни са подадени 110 заявления за напускане. Обяснено е, че при масовизацията в земеделското стопанство в селото са били допуснати „николапетковисти, лулчевиски и други вражески на народната власт елементи”. С напускането е започнал и друг процес – кражба на добитък от оборите. „Случаят в село Овчарово се отразява и на околните села. В село Вехтово за един ден са подадени 65 заявления”, е отбелязано в документа. В него са изброени подбудителите, според МВР-ДС, на напускането на ТКЗТ-то в Овчарово. Сред тях са николапетковисти, свещеник и дори бивш член на БКП. Документът е включен в разширения електронен вариант на сборника „Държавна сигурност и колективизацията 1944-1959” на Комисията по досиетата, 2015 г.
|