Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
За първи път: Строго секретният доклад на кабинета Попов от 1991 г. за обследване на Държавна сигурност. Част 1 |
![]() |
![]() |
Документи - МС |
Написано от Христо Христов |
Четвъртък, 03 Февруари 2011 01:25 |
Върху доклада е поставен гриф за сигурност „СТРОГО СЕКРЕТНО” и „ЗАБРАНЕНО ПРАВЕНЕТО НА КОПИЯ”. По тази причина в качеството си на секретен документ, той се е съхранявал до преди няколко години в секретната секция на Министерския съвет. През 2006 г. той е декласифициран по разпоредбите на Закона за защита на класифицираната информация и секретността му е отпаднала. Същата година е предаден в дирекция „Централен държавен архив” (ЦДА) на тогавашното Главно управление на архивите към Министерския съвет, днес Държавна агенция „Архиви”. Сайтът Държавна сигурност.com изиска и получи документа оттам по силата на неговата достъпност в ЦДА. .
ИСТОРИЯ НА ДОКУМЕНТА: Дейността на бившата Държавна сигурност е обект на внимание още в Споразумението между политическите сили и последвалата Декларация на премиера Димитър Попов на 23 януари 1991 г. в Народното събрание, в която става дума за предприемането на мерки за обследване на ДС. С тези мотиви няколко дни по-късно вицепремиерът Димитър Луджев (СДС) внася на заседание на Министерския съвет предложение за „Създаване на правителствена група за обследване дейността на бившата Държавна сигурност”. То влиза за разглеждане под точка 4 на правителственото заседание на 27 януари 1991 г. Предложението е прието. Правителствената комисия е в състав: Александър Томов (БСП) – вицепремиер, Димитър Луджев (СДС) – вицепремиер, Христо Данов, независим – министър на вътрешните работи, Пенчо Пенев (БСП) - министър на правосъдието, Мартин Гунев – главен прокурор, Димитър Лозанчев – председател на Върховния съд, Иван Костов (СДС) – министър на финансите и Атанас Папаризов (БСП) – министър на външно-икономическите връзки. От краткия протокол на заседанието по тази точка става ясно, че Иван Костов сам пожелава да влезе в състава на комисията. По предложение на Александър Томов в комисията е включен допълнително и Атанас Папаризов. Задачата на комисията е да извърши цялостна проверка на дейността на бившите органи на Държавна сигурност и на свързаните с тях структури с цел разкриване на истината и установяване на престъпления и нарушения на законите в годините на тоталитарно управление. Документът е разгледан на заседание на Министерския съвет на 31 октомври 1991 г., седмица преди края на мандата на правителството. Материалът обаче е върнат в поверителната служба на Министерския съвет без произнасяне на правителството. Причината за това е становището на министъра на външно-икономическите връзки Атанас Папаризов. Той е резолирал следната бележка: „Материалът бе върнат на всичките. На заседанието категорично възразих срещу постановките на стр. 109-112, дезангажиращи МВР и особено г-н К. Величков (от 1986 г. началник на новосъздаденото Четвърто управление на ДС – икономическо, б. а.), с транзитната търговия (държавната контрабанда, извършвана при управлението на БКП, б. а.), и прехвърлящи върху МВВ (Министерство на външноикономическите връзки, б. а.) решението , свързано с нея през периода 1985-1989 г. Неправилно е поставен въпросът за функциите на „Кинтекс” (оръжейна фирма, извършваща и операциите по „скрития транзит”, б. а.). СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ: СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКЛАДА: ІІ – Констативна част. ІІІ Някои общи изводи и оценки, произтичащи от дейността на Централната и работните групи по направленията на обследване. В Част 1 се публикуват протоколите на заседанията на Министерския съвет, предложението за създаването на комисията от Димитър Луджев, както и 35 страници от самия строго секретен доклад за направленията на Държавна сигурност.
ЧАСТ 2 "ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ И Т. НАР. "ВЪЗРОДИТЕЛЕН ПРОЦЕС" ОЧАКВАЙТЕ В ПЕТЪК, 4 ФЕВРУАРИ 2011 Г. |