|
И при соца: Председателят на футболната федерация решавал еднолично ПДФ Е-мейл
Документи - Политбюро
Написано от Христо Христов   
Сряда, 16 Октомври 2019 21:54

alt
Изглежда недоброто управление на Българския футболен съюз не само, че не е от вчера, а някои маниери, които са критикувани днес, могат да бъдат открити още по времето на тоталитарния комунистически режим.

Това разкрива архивен документ на Държавна сигурност, от който извадки desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретно агентурно сведение от агент на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия през 1984 г. относно: Председателят на Българската футболна федерация (БФФ).

Федерацията (1962-1985) е предшественик на Българския футболен съюз, който е неин правоприемник от средата на 80-те години на ХХ век, когато е създаден.

„Не е вече тайна, че председателят на БФФ Димитър Николов еднолично си решава много неща, за които важат задължително възприетите принципи и регламент”, се посочва от агента на Шесто, работил под псевдонима „СВИЛЕН”.

Той визира Димитър Николов, председател на Българската футболна федерация в периода 1982-1984 г. Той е работил във физкултурния сектор на Секретариата на ЦК на БКП. Преди да оглави БФФ е първи зам. председател на федерацията.

През 1980 г. е избран за член на организационната комисия при УЕФА. Заслужил деятел е на физкултурата.

Така например е посочено, че с вълшебните думи „лично разрешение на другаря Николов” е разрешавано на един и същи футболист да играе от един отбор в друг в един и същи сезон.

„Разполага се също с финансите, плащат се сметки”, се посочва още в документа. Николов е давал и обещания на различни деятели да включва определени футболисти в игра.

Документът е публикуван частично (без страници 2 и 4) в сборника „Държавна сигурност и спортът” – ведомствен, масов, елитен, част 2, издание на Комисията по досиетата, 2014 г.

 

alt

alt

alt

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов