|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Кой и откъде даде своята подкрепа за отец Кортези и връщането му в България ПДФ Е-мейл
Рубрики - Коалиция на гражданите
Написано от Христо Христов   
Петък, 17 Март 2017 12:29

alt
Откритата от фондация „Истина и памет” в неделя (12 март 2017 г.) петиция в подкрепа на свещеника Паоло Кортези и неговото завръщане в България продължава да трупа подписи след неговото принудително напускане на България в резултат на разразилия се скандал с опита му да приюти едно сирийско семейство с официален бежански статут.

Петицията показва, че свещеникът, който се грижи за паметта на жертвите на комунизма, получава изключително широк спектър обществена подкрепа – от студенти, пенсионери, работници и хора, заети с производствена дейност, през учители и университетски преподаватели, историци, журналисти, държавни служители и научни работници, лекари, до интелектуалци, представители на различни религиозни общности и политици, както от страната, така и в Европейския парламент.

Отец Кортези е подкрепен от хора в различни населени места в цяла България, а така също и от държави в Европа и Америка.

В рубриката "Коалицията на гражданите" сайтът desebg.com ви предлага частична извадка на някои от мотивите, посочени от хора, подписали петицията, с които те са подкрепили свещеника в неговата разностранна и обществено полезна дейност в България.

Стефания Андреева, културен антрополог от Белене: „Подписвам, защото отец Кортези е добър духовник, който не забравя християнските ценности и който направи за България и в частност Белене повече от когото и да било друг духовник”.

Димитър Нейчев, терапевт в Лас Палмас, Испания: „Човечността стои над всякакви идеологии и религии. Постъпката на свещеник Кортези е повече от хуманна, а поведението на моите сънародници от Белене ме кара да се срамувам, че съм българин. Приветствам петицията! Светът трябва да знае, че има и сърдечни българи”.

Александър Атанасов, пенсионер от София: „Против съм този псевдо национализъм, насаждан от изток”.

Таня Маркова, библиотекар в Благоевград: „Подписвам, защото Истината, Добротата, божията любов не трябва да бъдат помрачавани от недоразвити човекоподобни твари!”

Генадир Кондарев, финансис от София: „Подписвам се от солидарност – защото се идентифицирам повече с хора като отец Кортези, отколкото с тесногръдите ми сънародници, които го прогонват”.

Минко Цонков, механик от Севлиево: „Подписвам се, защото той е един от малкото останали в тия времена истински човеци-духовни водачи”.

Амалия Рачева, историк от Созопол: „Българското общество има голяма нужда от хора като отец Кортези! Обичаме ви! Върнете се! Благодарим ви!”

Бари Фено, проводач от Пловдив: „Подписвам защото искам хората да показват любов един към друг”.

Томи Томев техник, радиоелектроника от Елхово: „Да направим всичко, което е по силите ни за възстановяване нормалността в България”.

Христо Атанасов, безработен от Пловдив:  „Съм антикомунист и демократ. Просто Човек!”

Ренета Трифонова, учител от Добрич: „Покрай случая с отец Паоло се убедих за пореден път, че единственият начин човек да противостои на злото е – да не се съгласява, да не участва в него. Подкрепям отец Кортези в изпълнението на неговия свещенически, християнски и преди всичко човешки дълг”.

Камен Мутафов, ИТ специалист в Сиатъл, САЩ: „Това е честно, справедливо и демократично”.

Асен Тошев, оперен певец от София:  „Аз съм християнин и европеец и се възхищавам на този човек за неговата ангажираност за съхранението на нашата памет, за която ние самите нехаем. Поклон”.

Гергана Ангелова, Камберлей, Англия: „Паоло Кортези е един достоен милостив човек, който е направил много добро на България. Той не се страхува да каже истината и да пази паметта за комунистическите престъпления”.

Давид Богданов, студент от Белене: „Отец Паоло Кортези е един от малкото останали хора в града, които вместо да се оплакват от липсата на перспективи, влагат цялото си старание за създаването на такива. Нуждата от дейността на отеца е безспорна не само за града, а и за цялата страна. Трябва да го подкрепим, защото онези 20-тина души пред общината в Белене не могат да представляват обществените нагласи на градчето ни. Не бива да допускаме поредният достоен човек да си тръгне, чувствайки се „прогонен” – нелепо и срамно е!”

Валентина Василева, архитект от София: „Защото не може българите да се отъждествяват с онези озверели отрепки завити с руското знаме, които се наричат "патриоти". Защото е безобразие за се заплашва един достоен човек. Защото е безобразие властта да мълчи, когато вилнеят лумпени. Защото българската православна църква не съществува и хора като Паоло Кортези крепят християнската вяра”.

Лиляна Проданова, учител от гр. Стамболийски: „Уважавам достойните хора.Аморалността и безличността е норма, човещината си проправя бавно път. Да и помогнем! Нека има повече такива личности!"

Еди Мишева, служител в администрацията от Отава, Канада: „Случилото се в Белене и на други места с изгонване на легално пребиваващи бежанци от войната в Сирия е несъвместимо с човешкия морал и нравственост. Питам се президентът и властите умишлено ли не правят нищо за обуздаване на бесния национализъм, развихрил се в страната на иначе толерантния и миролюбив български народ”.

Николай Савов, художник от Варна: „Имам лична необходимост от хора като отец Паоло Кортези. За да дишам спокойно”.

Милена Тошева, адвокат от София: „Не трябва да забравяме, че сме преди всичко хора и трябва да помагаме на нуждаещите се”.

Подкрепи петицията за връщането на отец Кортези – ТУК.

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Регистър

Регистър на сътрудниците на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов