|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Още близо 100 агенти на ДС са минали през ръководствата на фирми на Министерството на икономиката ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Вторник, 15 Януари 2019 20:31
Share

alt
Още 90 сътрудници на комунистическите тоталитарни служби се оказа, че са заемали ръководни постове в управителни и надзорни органи на държавни дружества или такива с 50 и повече на сто държавно участие към Министерство на икономиката.

Това стана ясно във вторник (15 януари 2019 г.), когато Комисията по досиетата обяви четвъртата част от глобалната проверка на фирмите с принципал Министерството на икономиката.

Проверката е обхванала общо 701 лица, които след 10 ноември 1989 до днес са заемали или заемат ръководни постове в такива дружества.

От тях комисията е установила принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА на 91 души. От тях обаче е обявила данните за 59, тъй като останалите 31 сътрудници са починали (решение №2-1525 от 15 януари 2019 г.).

Съгласно закона за досиетата в тези случаи установените от Комисията данни за тези лица не са публични.

Прави впечатление, че по-голяма част от разкритите сътрудници са заемали директорски или председателски постове.

През миналата година Комисията оглави общо три проверки на държавни фирми към Министерството на икономиката. При първата огласи 136 агенти, при втората – 45 сътрудници и третата – 69 сътрудници.

Сайтът desebg.com публикува извадка на сътрудниците, които са били или директори, или председатели:

  • Александър Иванов Григоров, председател на Съвета на директорите на "КОПРИНА" ЕАД, гр. Свиленград от 02.08.1993 г. до 06.10.1994 г.;
  • Ангел Василев Дуков, управител на „МОНТАЖНИ ЛИНИИ" ЕООД, гр. Пазарджик от 26.08.1997 г. до 25.06.1998 г., изпълнителен директор на „МОНТАЖНИ ЛИНИИ" ЕАД, гр. Пазарджик от 25.06.1998 г. до 05.05.2000 г.;
  • Ангел Тодоров Пеев, управител на "МИНЕРАЛ СУВЕНИР" ЕООД, гр. Враца от 02.10.1991 г.;
  • Борислав Ганчев Шулев, председател на Съвета на директорите на "МАК" ЕАД, гр. Габрово от 01.02.1994 г. до 30.09.1997 г.;
  • Васил Вутов Генов, управител на "МОТОР" ЕООД, гр. Враца от 23.08.1991 г. до 17.08.1993 г.;
  • Васил Панев Василев, управител на "КОТЛЕНСКИ КРАЙ" ЕООД, гр. Котел от  02.10.1991 г. до 17.12.1992 г.;
  • Велко Ненов Генчев, временно управляващ Държавна фирма "КАУЧУК", гр. Пазарджик от 12.12.1989 г. до 06.12.1991 г.,
  • изпълнителен директор на "КАУЧУК" ЕАД, гр. Пазарджик от 05.07.1994 г. до 23.10.1996 г. и от 28.10.1996 г. до 07.01.1998 г., член на Съвета на директорите на "КАУЧУК" ЕАД, гр. Пазарджик от 07.01.1998 г. до 25.03.1998 г.;
  • Венелин Ценов Петров, председател на Съвета на директорите на "КОМПЛАСТ" ЕАД, гр. Берковица от 15.07.1997 г. до 31.05.2000 г.;
  • Венцеслав Николаев Николаев, управител на "МАЛКИ ТРАКТОРИ" ЕООД, гр. Русе от 10.05.1994 г. до 24.07.1998 г.;
  • Веселин Миланов Вътков, управител на „МЕТАЛИК" ЕООД, гр. Видин от 05.09.1991 г. до 31.05.1995 г.;
  • Веселин Тонев Кабов, управител на "КОРАБОРЕМОНТЕН ЗАВОД" ЕООД, гр. Бургас от 14.07.1992 г. до 14.11.1995 г., изпълнителен директор на "КОРАБОРЕМОНТЕН ЗАВОД" ЕАД от 14.11.1995 г. до 08.05.1997 г.;
  • Ганчо Савчев Савчев, изпълнителен директор на "ЛЪВ" АД, гр. Габрово от 28.08.1997 г. до 07.07.1999 г.;
  • Ганьо Иванов Ганев, председател на Съвета на директорите на "ЛЕСИЛ" ЕАД, гр. Силистра от 11.01.1996 г. до 08.01.1998 г.;
  • Георги Владимиров Стоилков, изпълнителен директор на "КОСТЕНЕЦ-ХХИ" ЕАД, гара Костенец от 22.01.1993 г. до 12.09.1995 г., зам.-председател на Съвета на директорите на "КОСТЕНЕЦ-ХХИ" ЕАД, гара Костенец от 12.09.1995 г. до 31.07.1997 г., изпълнителен директор на "КНИЖНА ФАБРИКА – ИСКЪР" ЕАД, гр. София от 11.02.1997 г. до 17.03.1997 г.;
  • Георги Желязков Георгиев, управител на "КАБИЛЕ" ЕООД, гр. Ямбол от 20.08.1991 г. до 16.07.1992 г.;
  • Георги Иванов Котев, изпълнителен директор на "ЛЕСИЧОВО" ЕАД, с. Лесичово от 20.04.1994 г. до 20.09.1994 г.;
  • Георги Пеев Пеев, председател на Съвета на директорите на "МЕТАЛНИ ИЗДЕЛИЯ" ЕАД, гр. Бургас от 10.02.1997 г. до 09.06.1997 г.;
  • Данчо Дулев Данчев, председател на Съвета на директорите на „ОБНОВА-ЧЕРНИ ОСЪМ" ЕАД, с. Черни Осъм от 25.03.1994 г.;
  • Джан Мехмедов Дуралов, управител на "КАЛИОПА" ЕООД, гр. Дулово от 20.12.1997 г. до 05.03.1999 г.;
  • Димитър Василев Ораков, изпълнителен директор на "ОРБЕЛ" ЕАД, гр. Гоце Делчев от 06.02.1992 г. до 16.09.1994 г., управител на "ОРБЕЛ" ЕАД, гр. Гоце Делчев от 16.09.1994 г. до 07.04.1995 г.;
  • Димо Делев Марков, председател на Съвета на директорите на "МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ" ЕАД, гр. Правец от 14.03.1994 до 26.05.1995 г., член на Съвета на директорите на "СОФАРМА" ЕАД, гр. София от 24.03.1995 г. до 20.12.1996 г.;
  • Димчо Дончев Узунов, управител на "МЕФУМА" ЕООД, гр. Русе от 30.11.1993 г. до 16.08.1995 г.;
  • Дойно Йотов Цветков, изпълнителен директор на "МЕДИКЕТ" ЕАД, гр. Етрополе от 06.08.1993 г. до 13.05.1995 г., член на Съвета на директорите на "МЕДИКЕТ" ЕАД, гр. Етрополе от 13.05.1995 г. до 24.09.1996 г.;
  • Замфир Павлов Замфиров, член на Управителния съвет на Държавна фирма "МОНТАНА", гр. Михайловград от 28.12.1989 г., зам.-генерален директор на Държавна фирма "МОНТАНА", гр. Михайловград от 09.12.1992 г. до 18.08.1993 г., изпълнителен директор на "МОНТАНА" ЕАД, гр. Монтана от 18.08.1993 г. до 31.07.1997 г.;
  • Здравко Петков Петков, председател на Съвета на директорите на "КОРАБОРЕМОНТЕН ЗАВОД" ЕАД, гр. Бургас от 14.11.1995 г. до 30.05.1997 г.;
  • Здравко Русинов Вълчев, управител на "ЧЕЛОПЕЧ" ЕООД, с Челопеч от 17.05.1994 г. до 05.02.1996 г., изпълнителен директор на "ЧЕЛОПЕЧ" ЕООД, с. Челопеч от 05.02.1996 г. до 02.11.1998 г.;
  • Иван Антонов Пейчев, управител на "ОРФЕЙ" ЕООД, гр. Кърджали от 15.09.1992 г. до 21.11.1995 г., изпълнителен директор на "ОРФЕЙ" ЕАД, гр. Кърджали от 21.11.1995 г. до 21.03.1997 г.;
  • Иван Атанасов Дангов, председател на Съвета на директорите на "ЛИДИ-Р" ЕАД, гр. София от 16.02.1996 г. до 17.03.1997 г., член на Съвета на директорите на "ЛИДИ-Р" АД, гр. София от 17.03.1997 г. до 07.12.1998 г.;
  • Иван Атанасов Илиев, председател на Съвета на директорите на "МЕБЕЛ-ЛУКС" ЕАД, гр. Пазарджик от 27.09.1991 г. до 10.05.1993 г., член на Съвета на директорите на "МЕБЕЛ-ЛУКС" ЕАД, гр. Пазарджик от 01.09.1995 г. до 31.03.1998 г.;
  • Иван Йорданов Колев, председател на Съвета на директорите на "МЕТАЛИК" ЕАД, гр. Ябланица от 20.03.1996 г. до 05.11.1997 г.;
  • Иван Кирилов Крумов, временно управляващ Държавна фирма „ОСОГОВО", гр. Кюстендил до 19.09.1993 г.;
  • Иван Манев Белчев, председател на Съвета на директорите на "КОМЕЛ-92" ЕАД, гр. София от 17.04.1996 г. до 02.07.1996 г.;
  • Иван Чанков Хардалов, председател на Съвета на директорите на "МАРТА 8" ЕАД, гр. София от 17.04.1996 г. до 28.04.1999 г.;
  • Иванка Николова Цонева, председател на Съвета на директорите на "КНИЖНА ФАБРИКА–ИСКЪР" ЕАД, гр. София от 23.01.1996 г. до 19.03.1997 г.;
  • Илиян Начков Дряновски, изпълнителен директор и представляващ дружеството "МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ" ЕАД, гр. Правец от  07.04.1997 г., член на Съвета на директорите на "МИКРОПРОЦЕСОРНИ СИСТЕМИ" ЕАД, гр. Правец от  11.07.1997 г. до 11.03.1998 г.;
  • Йордан Динков Йорданов, генерален директор на Дъщерна фирма "МАДЖАРОВО", гр. Маджарово до 23.10.1991 г., управител на "МАДЖАРОВО" ЕООД, гр. Маджарово от 23.10.1991 г. до 05.01.1996 г., изпълнителен директор на "МАДЖАРОВО" ЕАД, гр. Маджарово от 05.01.1996 г. до 10.06.1999 г.

Вижте предните проверки по линия на дружествата към Министерството на икономиката в рубриката "Решения" на секцията COMDOS в сайта (кликнете - ТУК).

alt

 

За да публикувате коментари, трябва да сте логнат в сайта с избраните от вас потребителско име и парола

FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
https://www.Autodoc.BG
Програма достъп до информация
Декомунизация
Христо Христов