|

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
Само на desebg.com: Вижте кой кабинет от Станишев насам колко агенти на ДС е назначил на ръководни постове в МВР ПДФ Е-мейл
COMDOS - Решения
Написано от Христо Христов   
Сряда, 21 Ноември 2018 08:39
Share

alt

При нито едно от правителствата от 2005 г. насам назначаването на щатни и нещатни сътрудници на Държавна сигурност в МВР не е спирало. През този 13-годишен период общо 73 сътрудници на тоталитарните комунистически служби са назначени на ръководни постове в системата на вътрешното министерство, като преназначения на такива сътрудници на ръководни постове са извършвани над 120 пъти, а 20 сътрудници заемат ръководни длъжности в момента.

Тези печални данни стават ясни от обявените резултати от проверката за принадлежност към ДС на лицата, заемали или заемащи ръководни длъжности от началник на отдел нагоре в системата на МВР от 2005 г., извършена от Комисията на основание на закона за досиетата – осъществени кадрови промени в МВР през последните години (решение №2-1484 от 20 ноември 2018 г.).

Проверката е обхванала общо 2088 лица, които са заемали или заемат ръководни длъжности в МВР през последните 13 години.

От тях с принадлежност към комунистическите служби са установени 73 лица, но Комисията е обявила данни за 71 души, тъй като двама са починали и по закон информацията за тях не е публична.

От разкритата информация се вижда, че от 71-те сътрудници – 40 са щатни служители на ДС, а 31 – нещатни сътрудници – агенти, резиденти или съдържатели на явочни квартири. Един от разкритите сътрудници е бил агент, а след това е назначен в ДС като щатен служител. Двама от сътрудниците са жени, останалите – мъже, като годината на раждането им варира от 1952 до 1969 г.

На база на данните, огласени от Комисията по досиетата сайтът desebg.com ви предлага обобщена статистика на назначените сътрудници на ДС в МВР по правителства и по време на отделните министри на вътрешните работи (забележка: общият брой надхвърля 71, тъй като много от сътрудниците са преназначавали на ръководни постове при различни правителства).

 

Назначения по правителства

Кабинет Станишев (коалиция БСП, ДПС, НДСВ) – 17 август 2005 – 27 юли 2009 г.
министър на вътрешните работи Румен Петков –10 назначения; 

министър на вътрешните работи (от 24 април 2008 г.) Михаил Миков –16 назначения.

Кабинет Борисов 1 (ГЕРБ) – 27 юли 2009 – 13 март 2013 г.
министър на вътрешните работи Цветан Цветанов – 43 назначения.

Служебен кабинет Марин Райков – 13 март 2013 – 29 май 2013 г.
министър на вътрешните работи Петя Първанова – 3 назначения.

Кабинет Орешарски (БСП и ДПС) – 29 май 2013 – 6 август 2014 г.
министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев – 17 назначения.

Служебен кабинет Георги Близнашки – 6 август 2014 – 7 ноември 2014 г.
министър на вътрешните работи Йордан Бакалов – 7 назначения.

Кабинет Борисов 2 (коалиция ГЕРБ и Реформаторски блок) – 7 ноември 2014 – 27 януари 2017 г.
министър на вътрешните работи Веселин Вучков – 3 назначения;
министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова (от 11 март 2015 г.) – 15 назначения.

Служебен кабинет Огнян Герджиков – 27 януари 2017 – 4 май 2017 г.
министър на вътрешните работи Пламен Узунов – 6 назначения.

Кабинет Борисов 3 (коалиция ГЕРБ и Обединени патриоти) – от 4 май 2017 г.
министър на вътрешните работи Валентин Радев до 20 септември 2018 г. – 2 назначения;
министър на вътрешните работи Младен Маринов – 0 назначения.

Най-малко назначения са направени при кабинета Борисов – 3, а най-много от кабинета Борисов – 1. Най-малко такива назначения са направени при министъра на вътрешните работи Валентин Радев, а най-много по времето на министър Цветан Цветанов.

Прави впечатление, че независимот от краткия период на съществуване на служебните правителства при всичките тях са назначавани сътрудници на тоталитарните комунистически служби на ръководни постове в МВР.

По-голямата част от назначения са на длъжности начални отдел или началник сектор. Сайтът desebg.com публикува някои от назначенията на по-висши длъжности:

  • Бойко Маринов Гатев, н-к на РПУ от 01.09.2006 г. до 14.05.2010 г. и от 15.05.2010 г. до 19.08.2010 г. , н-к на участък от 30.08.2010 г. до  28.12.2012 г.
  • Васил Йорданов Кацарски, зам.-директор на главна дирекция от 28.12.2009 г. до 01.02.2011 г.;
  • Георги Григоров Гоцев, директор от 01.04.2009 г. до 31.03.2011 г., н-к на отдел от 11.04.2011 г. до 11.04.2012 г.
  • Димитър Костадинов Арабаджиев, н-к на полицейски участък от 01.09.2006 г. до 11.10.2009 г., н-к на сектор от 19.10.2009 г. до 27.07.2010 г. и от 04.08.2010 г. до 12.10.2015 г.
  • Димитър Христов Димитров, н-к на РПУ от 01.09.2006 г. до 14.12.2009 г., зам.-директор от 15.12.2009 г. до 05.07.2010 г. и от 12.07.2010 г. до 07.05.2015 г.;
  • Диян Николаев Нанов, зам.-директор от 05.03.2008 г. до 24.11.2009 г., директор от 25.11.2009 г. до 16.12.2009 г., от 21.12.2009 г. до 14.04.2010 г. и от 11.05.2010 г. до 29.12.2010 г.;
  • Драгомир Добрев Петров, н-к на сектор от 01.09.2006 г. до 18.02.2010 г., от 19.02.2011 г. до 17.02.2011 г. и от 09.05.2011 г. до 28.04.2011 г., директор от 19.02.2010 г. до 17.02.2011 г., от 19.02.2011 г. до 28.04.2011 г., от 09.05.2011 г. до 27.07.2011 г. и от 01.08.2011 г. до 31.07.2014 г., зам.-директор от 01.08.2014 г. до 04.08.2016 г. и от 23.04.2015 г. до 14.09.2015 г.;
  • Живко Гочев Гочев, н-к на областно управление "ГЗ" от 19.10.2010 г. до 11.01.2011 г.;
  • Иван Йорданов Иванов, н-к на РУ от 03.02.2015 г. до 29.03.2015 г., от 03.04.2015 г. до 14.05.2015 г. и от 21.05.2015 г.;
  • Йордан Йорданов Стоянов, н-к на ГКПП от 22.05.2009 г. до 15.11.2012 г.;
  • Йордан Йосифов Кочев, директор от 19.03.2010 г. до 11.01.2011 г. и от 17.01.2011 г. до 08.08.2011 г.;
  • Константин Ангелов Титянов, директор от 29.10.2008 г. до 19.03.2010 и от 02.10.2013 г. до 28.11.2013 г., зам.-директор на главна дирекция от 29.11.2013 г. до 24.02.2015 г.;
  • Константин Илиев Джунински, н-к на РПУ от 01.09.2006 г. до 05.11.2009 г., зам.-директор, той е и н-к на отдел от 16.11.2009 г. до 05.07.2010 г., от 12.07.2010 г. до 04.06.2013 г. и от 03.10.2013 г., директор от 06.06.2013 г. до 02.10.2013 г., от 14.10.2013 г. до 05.04.2015 г. и от 14.04.2015 г. до 05.04.2016 г.;
  • Любомир Димитров Христов, н-к на сектор от 15.03.2010 г. до 17.05.2010 г., директор от 19.05.2010 г. до 11.01.2011 г. и от 17.01.2011 г. до 03.04.2013 г.;
  • Петър Иванов Владимиров, директор на главна дирекция от 22.01.2009 г. до 14.12.2010 г.;
  • Пламен Радев Иванов, н-к на ГКПП от 10.05.2017 г.;
  • Стоян Костадинов Тасков, н-к на ГКПП от 15.05.2009 г. до 26.10.2009 г.;
  • Тошко Крумов Тошев, н-к на сектор от 07.10.2009 г. до 17.12.2009 г., от 22.12.2009 г. до 15.02.2011 г., от 18.02.2011 г. до 22.08.2011 г., от 01.09.2011 г. до 07.01.2014 г., от 29.10.2014 г. до 28.10.2014 г. и от 30.10.2014 г. до 27.11.2014 г., зам.-н-к на СУПБЗН от 15.01.2014 г. до 28.10.2014 г., зам.-директор от 01.12.2014 г. до 06.08.2015 г. и от 25.01.2016 г., директор от 11.08.2015 г. до 20.01.2016 г.

През 2011 г. в по време на кабинета Борисов бе приета промяна в Правилника за приложение на Закона за МВР, според която преди назначаването на ръководните кадри в системата се изисква информация от Комисията по досиетата дали съответния кандидат за ръководна длъжност е с принадлежност към тоталитарните служби и ръководителят му преценява дали да бъде назначен или не. При кабинета Орешарски този правилник беше отменен.

В България не действа закон за лустрацията и назначаването на сътрудници на тоталитарните комунистически служби на ръкодни постове в държавните служби, включително и в МВР, може да бъде преодоляно само с политическа воля за неназначаването на такива кадри на ръководни места.

През 2010 г. Комисията по досиетата извърши проверка на лицата, заемали ръководни длъжности в МВР от 10 ноември 1989 г. дотогава. Разкрити бяха 1346 сътрудници, показател по който МВР държи рекорда по най-много назначени сътрудници на комунистическите служби на ръководни постове в държавни институции след 10 ноември 1989 г. Тогавашната статистика показа, че всички правителства от Луканов през 1990 г. до Борисов през 2010 г. без изключение са правили такива назначения.

По брой на най-много назначени сътрудници на комунистическите служби на ръководни постове след МВР се нарежда МВнР – 196 сътрудници и Министерството на отбраната над 150 сътрудници.


alt

 

За да публикувате коментари, трябва да сте логнат в сайта с избраните от вас потребителско име и парола

FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
https://www.Autodoc.BG
Програма достъп до информация
Декомунизация
Христо Христов