|

S5 Box

Документи

Документи

Календар

Черен календар на комунизма
9 кабинета са изпратили близо 40 агенти на комунистическите служби в международни организации – най-много в НАТО ПДФ Е-мейл
WHO IS WHO - МС
Написано от Христо Христов   
Вторник, 28 Февруари 2017 15:58
Share

alt

Общо 38 сътрудници на тоталитарните комунистически служби са назначени на ръководни постове в международни организации да представляват България по време на прехода, като 7 от тях заемат длъжности и в момента, а най-много назначените са по линия на НАТО.

Нелицеприятните факти лъснаха днес, след като Комисията по досиетата обяви проверката на лицата, които са изпратени от Министерския съвет и от различни министерства на длъжност в органите на Европейския съюз, Организацията на Северноатлантическия договор и други международни организации, в която страната членува или в чиято дейност участва Република България (решение №2-868 от 28 февруари 2017 г.).

Назначенията са осъществени при общо 9 правителства през прехода, пресметна desebg.com, като това на Сергей Станишев при тройната коалиция държи „първенството” по най-много изпратени кадри с принадлежност към Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА.

Правителствата, осъществили такива назначения, са:

  • Кабинет на Станишев (БСП, ДПС, НДСВ) – 12;
  • Кабинет Сакскобургготски (НДСВ, ДПС) – 7;
  • Кабинет на Луканов (БКП/БСП) – 4;
  • Кабинет на Борисов-1 (ГЕРБ) – 4;
  • Кабинет на Орешарски (БСП, ДПС) – 3;
  • Кабинет на Борисов-2 (ГЕРБ, Реформаторски блок) – 2;
  • Кабинет на Беров (ДПС, БСП) – 1;
  • Кабинет на Костов (СДС, Народен съюз) – 1.
  • Служебен кабинет на Близнашки (назначен от президента Росен Плевнелиев) – 1.

Прави впечатление, че най-голям брой сътрудници на тоталитарните служби са назначени по линия на НАТО. Статистиката по организации е следната:

  • НАТО – 16;
  • ООН – 4;
  • Европейски съюз – 3;
  • Организацията за черноморско икономическо сътрудничество – 1;
  • Интерпол – 1;
  • Съвета на Европа – 1;
  • ОССЕ – 1;
  • Други – 7.

Назначенията на сътрудници в международни организации по ведомства показва следното:

  • Министерство на отбраната – 19 души;
  • Министерство на външните работи – 11 души;
  • МВР – 4 души.

Проверката на Комисията е обхванала общо 406 лица, заемали или заемащи постове в международни институции, които са изпратени от изпълнителната власт в България. От тях с установена принадлежност към тоталитарните служби са 38 лица.

Комисията обаче е обявила данните за 34 от тях, тъй като 4-ма са починали и по закон информацията за тях не е публична. Обявените са:

  • Александър Янков Бакалов, постоянен международен секретариат на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество – ПМСЧИС – Истанбул от 01.12.2013 г., изпратен от МВнР;
  • Альоша Иванов Неделчев, Организация за Черноморско икономическо сътрудничество от 2008 г. до 2012 г., изпратен от МВР;
  • Анатолий Димитров Косев, на длъжност анализатор  в екип "Хероин", отдел "Наркотици", направление "Оперативно" в Европол от 10.2009 г., изпратен от МВР;
  • Атанас Петков Балтов, специален представител на Европейския съюз в Грузия на Европейската служба за външна дейност /СПЕС Грузия ЕСВД/ от 01.03.2012 г. до 31.10.2015 г., изпратен от МВнР;
  • Бойко Иванов Бахнев, н-к на отдел "Образование и подготовка" във Военно-полицейския център за усъвършенстване на НАТО в Бидгошч, Полша от 18.10.2014г., изпратен от МО;
  • Борислав Николов Бойчев, н-к на отделение за материално-техническо и транспортно осигуряване в Корпус за бързо развръщане на НАТО във Франция (NRDC-FR) от 22.03.2006 г. до 31.07.2009 г., изпратен от МО;
  • Васил Иванов Русинов, щабен офицер по управление на огъня в Корпус за бързо развръщане на НАТО в Италия (NRDC-IT) от 27.07.2005 г. до 30.01.2008 г., изпратен от МО;
  • Венцислав Борисов Миленков, щабен офицер по въпросите на оръжията за масово поразяване в отдел "Разузнаване" в Международния военен секретариат на НАТО в Брюксел, Белгия от 18.09.2006 г. до 18.09.2010 г., изпратен от МО;
  • Виолета Недялкова Милчева, инженер в ЮИТ-Женева от 1990 г. до 1991 г., изпратена от МВнР;
  • Георги Ангелов Бонев, координатор по разузнаване в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 17.07.2007 г. до 31.07.2010 г., изпратен от МО;
  • Емил Иванов Люцканов, военен представител, завеждащ служба в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 01.12.2004 г. до 07.07.2006 г., изпратен от МО;
  • Захари Николов Захариев, директор на отдела за политика и планиране на образованието в сектор "Образование" в Секретариата на  Организацията на обединените нации за образование, наука и култура /ЮНЕСКО/ до 1991 г., изпратен от МВнР;
  • Златко Борисов Барс-Димитров, регионално бюро на ООН в Централноафриканската република от 02.2015 г., изпратен от МВР;
  • Иван Йорданов Анастасов, заместник директор на отдел "Търговия със социалистически страни" в Секретариат на Конференция на Обединените нации за търговия и развитие /УНКТАД/ до 15.11.1990 г., изпратен от МВнР;
  • Иван Манолов Коцев, офицер за координиране в Щаб на Съвместното командване на силите на НАТО в Брунсум, Холандия от 01.07.2013 г., изпратен от МО;
  • Иван Хрисимов Коеджиков, Съвет на Европа от 01.02.1994 г. до 1997 г., изпратен от МВнР;
  • Красимир Георгиев Парашкевов, координатор по политика по въоръженията в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 05.01.2005 г. до 19.07.2007 г., изпратен от МО; н-к на отдел "Трансформация" в Центъра на НАТО за борба с тероризма (CoE-DAT) в Анкара, Турция от 20.07.2015 г., изпратен от МО;
  • Максим Иванов Марков, н-к на финанси и администрация в Секретариат на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/, Виена от 2002 г. до 2011 г. изпратен от МВнР;
  • Никола Кирилов Яков, национален експерт в дирекция "Управление на кризи и планиране" в Генералния секретариат на ЕС от 24.08.2009 г. до 11.10.2012 г., изпратен от МО;
  • Николай Весков Николов, щабен офицер (развитие на концепции) в Щаб на Съюзното командване по трансформацията на НАТО (АСТ) в Норфолк, САЩ от 01.04.2014 г., изпратен от МО;
  • Николай Господинов Йорданов, служител в Многонационалното звено към Службата по контраразузнаване на Съюзното командване по операциите на НАТО (MNE АC CI) в Монс, Белгия от 01.03.2005 г. до 31.07.2010 г., изпратен от МО;
  • Николай Коцев Доцев, заместник на представител на н-ка на ГЩ на БА във Военния комитет на НАТО в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 10.06.2006 г. до 31.07.2009 г., изпратен от МО;
  • Огнян Иванов Чампоев, н-к на политическа секция в делегацията на Европейска служба за външна дейност /ЕСВД/ в Киргистан от 16.09.2011 г. до 15.09.2015 г., изпратен от МВнР;
  • Огнян Стефанов Иванов, координатор по въпросите на контрола на въоръженията в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 28.05.2004 г. до 15.07.2006 г., изпратен от МО;
  • Петър Василев Коларов, Генерален секретар на конференциите на държавите-страни по ККО и секретар на конференциите на държавните-страни по Отавската конвенция по мините към ООН-Женева, Департамент по разоръжаване от 01.03.2004 г. до 2012 г., изпратен от МВнР;
  • Радослав Христов Деянов, ръководител на секция в отдел по правните въпроси и външните отношения към Организацията на договора за забрана на опитите с ядрени оръжия /ОДЗОЯО/ от 14.09.2006 г. до 13.09.2010 г., изпратен от МВнР;
  • Светлан Василев Дюлгеров, н-к на отделение по контрол на въздушното пространство в Корпус за бързо развръщане на НАТО в Гърция (NRDC-GR) от 30.11.2007 г. до 30.11.2010 г., изпратен от МО;
  • Слав Калудов Славов, специалист в селекцията по въглищата към отдела по енергетика на Икономическата комисия за Европа /ИКЕ/ на ООН /ИКЕ- Женева/ до 31.07.1991 г., изпратен от МВнР;
  • Славчо Цветков Узунов, заместник-военен представител във Военния комитет на НАТО, координатор по способностите към Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 19.07.2009 г. до 31.07.2012 г., изпратен от МО;
  • Стоян Станков Генков, н-к на щаба на НАТО "Скопие" в Офис на НАТО в Скопие, Македония от 25.11.2007 г. до 30.04.2009 г., изпратен от МО;
  • Теодор Спасов Русинов, Организация за Черноморско икономическо сътрудничество от 2000 г. до 2003 г., изпратен от МВР;
  • Тодор Гаврилов Сертов, заместник на представителя на началника на ГЩ на БА във Военния комитет на ЕС към /в/ Постоянното представителство на Република България към ЕС в Брюксел, Белгия от 29.03.2007 г. до 16.12.2009 г., изпратен от МО;
  • Христо Иванов Христов, координатор по въпросите на управление на кризи и коалиционни операции в Делегацията на Република България към НАТО в Брюксел, Белгия от 12.04.2007 г. до 12.04.2010 г., изпратен от МО;
  • Цветан Иванов Попов, офицер по учения, подготовка и анализ в отдел "Операции и учения" в Европейската агенция по отбрана – Брюксел, Белгия от 22.07.2007 г. до 22.07.2010 г., изпратен от МО.

Според изнесената от Комисията по досиетата информация следните 7 души от изброените са действащи и заемат постове в момента: Александър Янков Бакалов, Анатолий Димитров Косев, Бойко Иванов Бахнев, Златко Борисов Барс-Димитров, Иван Манолов Коцев, Красимир Георгиев Парашкевов и Николай Весков Николов.

В България не е въведена лустрация за разлика от повечето страни от Централна и Източна Европа, преживели тоталитарен комунистически режим. Отсъства и политическа воля при различни политически мнозинства за преустановяване на издигането или назнавачаването на лица, свързани с репресивия апарат на БКП, не само в страната, но и в чужбина, както показва решението на Комисията по досиетата.

 

За да публикувате коментари, трябва да сте логнат в сайта с избраните от вас потребителско име и парола

FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Регистър

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
Програма достъп до информация
Декомунизация
Христо Христов